ФБР, в сътрудничество със съд в Ню Йорк, арестува местен жител, Идин Далпур, по обвинения, свързани със сложна Понци схема.
Твърди се, че схемата е отмъкнала от инвеститори зашеметяващите $43 милиона чрез измамни инвестиционни възможности.
Предполага се, че тези възможности са включвали начинания в индустрията на хотелиерството в Лас Вегас и предприятие за търговия с криптовалути. Далпур е обвинен в примамване на инвеститори с обещания за значителна възвръщаемост, които по-късно се оказаха фасада, прикриваща истинската същност на схемата.
Според обвинителния акт на ФБР Далпур е привличал инвестиции чрез компания под негов контрол, лъжливо представлявайки нейните интереси в секторите на хотелиерството и криптовалутите.
Под прикритието на схема за търговия с криптовалути, той твърдял, че купува крипто на цени на едро и го продава с печалба на инвеститори на дребно. Инвеститорите бяха привлечени с обещания за годишна възвръщаемост, започваща от 42%, заедно с гаранции за безопасността на техните инвестиции чрез предполагаеми застраховки и ескроу споразумения.
Разследванията обаче разкриха, че Далпур е участвал в измамни дейности, фабрикувайки договори, фалшифицирайки банкови извлечения и създавайки фиктивна имейл кореспонденция, за да измами инвеститорите.
Вместо да инвестира средствата, както е обещал, той ги е пренасочил, за да изпълни печалбите на предишни инвеститори, да финансира лични разходи, включително значителни загуби от хазарт, и да покрие частното обучение на децата си.
Този арест е част от по-широка репресия от властите в САЩ срещу свързаните с криптовалути Понци схеми. През последните месеци SEC разкри няколко измамни схеми, включително такава на стойност $300 милиона, насочена към латиноамерикански крипто инвеститори и фалшива схема за копаене и търговия с крипто.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.