Във вторник Джанет Йелън, секретар на Министерството на финансите, изрази загриженост относно ограниченото време, което остава на Конгреса да повиши тавана на дълга и да предотврати вреден фалит на националния дълг.
Йелън подчерта, че подобен дефолт (неизпълнение на задължение) би имал катастрофални последици за икономиката и се обърна към Независимите банкери на Общността в Америка, като заяви:
Времето изтича. С всеки изминал ден, в който Конгресът не предприеме действия, икономическите разходи се увеличават, което представлява потенциален риск за забавяне на икономиката на САЩ.
Министерството на финансите предупреди, че без бързи действия от страна на Конгреса възможността им да предотвратят фалит чрез извънредни мерки може да изтече до 1 юни. В резултат на това продължават дискусиите между Белия дом и законодателите за намиране на решение преди наближаващия краен срок.
“Спешността на този момент не може да бъде преувеличена“, отбеляза Йелън. “Изключително важно е Конгресът да действа възможно най-скоро. Икономисти от различни сфери споделят мнението, че фалитът на САЩ би довел до икономическа и финансова катастрофа.“
Йелън твърди, че икономическият напредък на страната ще бъде обърнат, което може да предизвика безпрецедентна икономическа и финансова буря, водеща до загуба на доходи и рецесия.
Потенциалната финансова криза в резултат на фалит ще засегне сериозно банкерите от общините и регионите, включително присъстващите на речта на Йелън.
Освен това могат да бъдат нарушени основни услуги, разчитащи на федерални служители и изпълнители, като контрол на въздушното движение, правоприлагане, гранична сигурност и национална отбрана.
Президентът Байдън и председателят на парламента Кевин Маккарти се срещнаха вчера, за да обсъдят възможността за сключване на споразумение за увеличаване на лимита на заемите.
Републиканците се застъпват за повишаване на тавана на дълга, обвързано със съкращаване на разходите, докато Белият дом подкрепя “чисто” повишаване.
Съобщава се, че Байдън също така е проучил възможността за използване на 14-ата поправка като последна възможност за повишаване на тавана, ако Конгресът не предприеме действия.
Във вторник Йелън предупреди, подчертавайки риска от световна паника, водеща до искания за марджин, бягства и разпродажби:
“Пазарът на държавни ценни книжа на САЩ е от решаващо значение за световната финансова система. Значението му се състои във факта, че светът винаги се е доверявал на Америка, че ще изпълнява задълженията си по облигациите, като изплаща навреме и в пълен размер както главницата, така и лихвите.
Неизпълнението на задълженията би подкопало самата основа на нашата финансова система”,
В заключение Йелън заяви:
Позволете ми да бъда недвусмислена: Без действия на Конгреса по отношение на лимита на дълга Министерството на финансите и правителството нямат реални възможности да ни спасят от катастрофа. Защитата на пълната вяра и кредит на Съединените щати е била подкрепяна от поколения американци.
Тя е крайъгълен камък на нашето световно икономическо лидерство. Сега не бива да пропиляваме тази репутация, нито да предизвикваме изкуствено създадена от нас криза.
По време на следобедната търговия в Азия в четвъртък Биткойн падна под $27,000. По подобен начин Етериум и повечето други криптовалути от топ 10, които не са стабилни, също отбелязаха спадове, въпреки че като цяло реализираха седмични печалби.
Министърът на външните работи на Южна Африка Наледи Пандо съобщи, че предстоящата годишна среща на върха на БРИКС ще се проведе в Йоханесбург, като по този начин отговори на опасенията относно местоположението на събитието.
Според доклад на Bloomberg Мексико е една от 19-те държави, които са проявили интерес да се присъединят към БРИКС. Въпреки това от Мексико все още не са подали официалното си заявление за присъединяване към алианса.
Благодарение на нарастващото търсене на технологии за изкуствен интелект, Nvidia за кратко се присъедини към клуба на компаниите с пазарна капитализация от трилион долара.