При неотдавнашните промени в икономическите показатели, като забавяне на инфлацията и прогнозирано намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, макроикономистът Хенрик Зеберг изразява загриженост и рисува мрачна картина на ситуацията.
В поредица от публикации в X (Twitter) от 12 януари Зеберг предупреди за предстояща голяма рецесия и потенциал за най-големия пазарен срив от 1929 г. насам. Той подкрепи предупрежденията си с различни тревожни показатели и разгледа често срещаните контрааргументи в подробен анализ.
Зебърг опроверга твърденията, че рецесията вече е настъпила през 2022 г. или че интервенциите на Федералния резерв ще я предотвратят. Той твърди, че тези аргументи се основават на фундаментално неразбиране на бизнес циклите.
Conclusion
Major Recession will set in. The Titanic has already hit the Iceberg – and it will sink.
There is nothing that can be done from the Fed or any administration.
The consumer is hurt bad through Housing and Personal Interest Payments – and will soon feel…
— Henrik Zeberg (@HenrikZeberg) January 12, 2024
Според Зебърг неговият модел на бизнес цикъла, известен с точното прогнозиране на рецесиите в продължение на повече от 80 години, е показал значителен спад, като водещите показатели са се сринали под равновесната си линия.
Въпреки че анализаторите отхвърлиха този сигнал преждевременно, Зеберг подчерта, че типичното закъснение от 12-15 месеца преди рецесията следва дъното на инверсията на доходността, което настъпи през юни 2023 г.
Разглеждайки промишленото производство, Зеберг направи паралел между настоящата ситуация и периода, предшестващ финансовата криза от 2007-2008 г., като подчерта разминаването в силата на движението и сигнализира за предстоящ значителен спад на промишленото производство.
Прехвърляйки вниманието към жилищния пазар и личните лихвени плащания, Зеберг отбеляза значителен спад в жилищното строителство, исторически свързан с повишена безработица.
Той подчерта потенциала за рязко повишаване на безработицата поради неотдавнашния скок на личните лихвени плащания, произтичащ от ескалиращите пазарни лихвени проценти.
Зеберг предупреди, че нарастващите лихвени плащания могат да доведат до намаляване на достъпността на жилищата, което може да доведе до увеличаване на процента на неизплатените жилища при рязко нарастване на безработицата.
За последния си тревожен показател икономистът се обърна към нивата на складовите наличности на търговците на дребно, които понастоящем надвишават линията на тенденцията. Зебърг предупреди, че компаниите и търговците на дребно, очаквайки възстановяване на търсенето, са се презапасили с материални запаси, което създава предпоставки за предстоящи икономически предизвикателства.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.