Еврозоната излезе от малката си техническа рецесия, след като през първите три месеца на 2024 г. икономиките от "голямата четворка" постигнаха по-добри от очакваните резултати.
След две последователни тримесечия на свиване с 0.1% през втората половина на 2023 г. 20-те държави, използващи единната валута, отбелязаха растеж от 0.3% между януари и март.
Данните на статистическата агенция на Европейската комисия – Евростат, разкриха, че еврозоната е постигнала най-солидния си растеж от третото тримесечие на 2022 г. насам, надминавайки очакванията на финансовите пазари за ръст от 0.2%.
По-ниските цени на енергията, намаляването на инфлацията, повишаването на реалните заплати и възможността за намаляване на лихвените проценти допринесоха за повишаването на активността след неубедителната 2023 г., през която еврозоната отбеляза растеж само през едно тримесечие.
Германия и Франция, двете най-големи икономики в Европа, се разшириха с 0.2%, а Италия и Испания отбелязаха темпове на растеж от съответно 0.3% и 0.7%. Резултатите на Германия през последното тримесечие на 2023 г. бяха ревизирани в посока надолу, като икономиката се сви с 0.5% вместо с първоначално отчетените 0.3%.
Сред по-малките икономики от еврозоната най-силно представяне отбеляза Ирландия, която нарасна с 1.1% през първото тримесечие на 2024 г., следвана от Латвия, Литва и Унгария, които се повишиха с 0.8%.
Отделни данни на Евростат сочат, че общата инфлация в еврозоната е останала стабилна през април на равнище 2.4%, докато базисната инфлация, изключваща енергията и храните, е намаляла от 2.9% на 2.7%.
Въпреки по-силния от очакваното растеж през първото тримесечие анализаторите отбелязаха, че по-ниската инфлация създава предпоставки за потенциално намаляване на лихвените проценти през следващите месеци.
Същевременно данните за растежа на Обединеното кралство през първото тримесечие, очаквани следващата седмица, се очаква да покажат 0.3% ръст, което е сигнал за край на леката рецесия, регистрирана през втората половина на 2023 г.
Данните на Английската централна банка разкриха, че одобренията за ипотечни кредити за покупка на жилища са нараснали до най-високото ниво от септември 2022 г. насам, достигайки 61,300 през март от 60,500 през февруари.
Комитетът по паричната политика на Английската централна банка трябва да обяви последното си решение относно лихвените проценти следващата седмица, като очакванията са официалните разходи по заемите да останат непроменени на ниво от 5.25%.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.