Борсите за криптовалути могат да бъдат принудени да събират данните за хората, които изпращат и получават криптовалути съгласно новите правила, предложени от Европейската комисия.
Изпълнителната власт на ЕС обяви потенциалната промяна във вторник като част от пакет от реформи, насочени към справяне с финансовата престъпност в рамките на блока.
„Целта на този пакет е да подобри разкриването на подозрителни транзакции и дейности и да затвори вратичките, използвани от престъпниците за изпиране на незаконни приходи или финансиране на терористични дейности чрез финансовата система“, се казва в изявление на Комисията.
Новият закон ще създаде нов общоевропейски орган за борба с прането на пари (AMLA) с надзор върху криптовалутите до 2023 г.
Някои доставчици на услуги за крипто активи вече са обхванати от правилата на ЕС за борба с прането на пари и финансирането на тероризма.
Предложеният закон би приложил тези правила за целия крипто сектор, принуждавайки доставчиците на услуги като крипто борсите да извършват надлежна проверка на своите потребители.
Това би привело криптоактивите в съответствие с банковите преводи, прилагайки това, което е известно като правилото за банковата тайна, към крипто транзакциите, за да ги направи проследими.
#Cryptocurrency is one of the newest ways to launder money.
Our rules will now apply to the whole of the crypto sector. We will ban anonymous crypto wallets and make sure that crypto-asset transfers are traceable.
— Mairead McGuinness (@McGuinnessEU) July 20, 2021
На практика това означава, че доставчик на услуги, който обменя крипто от името на клиент, ще трябва да запише името, адреса, датата на раждане и номера на сметката, както и името на предполагаемия получател на превода.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Япония обмисля затягане на регулациите в крипто пространството
Портфейлите за анонимни крипто активи също ще бъдат забранени съгласно новия закон – точно както анонимните банкови сметки вече са – в опит да направят транзакциите, използващи Биткойн и други криптовалути, напълно проследими.
„Тези предложения са предназначени да намерят правилния баланс между справянето с тези заплахи и спазването на международните стандарти, като същевременно не създават прекомерна регулаторна тежест за индустрията„, каза Европейската комисия.
Тези предложения ще помогнат на европейската индустрия за крипто активи да се развие, тъй като ще се възползва от актуализирана, хармонизирана правна рамка в целия ЕС.
Държавите от ЕС и Европейският парламент имат последната дума по предложенията, което означава, че може да отнеме две години, преди те да станат закон.
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.
Южна Корея напредва с плановете си за усъвършенстване на нормативната уредба за криптовалутите, като възнамерява да приложи следващия етап от рамката си до края на 2025 г.
Регулаторните органи в Ню Йорк и Обединеното кралство обединяват усилията си, за да се справят с глобалния надзор на криптовалутите.
Бившият тайландски министър-председател Таксин Шинаватра призова Тайланд да приеме стабилните монети и да легализира онлайн хазарта.