Японският финансов регулатор, Агенцията за финансови услуги (FSA), започна дискусии около налагането на по-строги правила за криптовалутите в опит да осигури по-добра защита на японските инвеститори.
Още през юли FSA създаде специален отдел, както и група от финансови експерти, които да помогнат на правителството да контролира дигиталните и децентрализирани финанси (DeFi).
Агенцията също така ще отговаря за проследяването на развитието на криптовалутите и инициативите на дигиталните валути на централните банки (CBDC), както съобщава Jiji Press.
Финансовият регулатор възнамерява да замени и наложи новите крипто правила към средата на 2022 г. С въвеждането на новите разпоредби FSA се надява да внесе стабилност на крипто пазара, като същевременно гарантира, че няма да навреди на развитието и иновациите в екосистемата.
FSA бе преработила подобен закон през 2019 г., който наложи мандат на крипто борси в Япония за внедряване на нови функции за защита на активите на потребителя. Това решение беше свързано с хакването на Bitpoint, базирана в Япония крипто борса, която отчете загуба от $32 милиона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Иран отменя забраната за копаене на Биткойн
В допълнение към неотдавнашното хакване на крипто борсата Liquid, FSA смята, че операторите в страната тепърва ще прилагат достатъчни мерки за борба с изпирането на пари и волатилността на цените.
По-рано този месец FSA обяви, че ще приеме ‘Travel Rule’ на FATF до 2022 г., което ще изисква всички доставчици на услуги, които се занимават с криптовалути, да споделят данни за транзакциите. Това правило е въведено през 2019 г. като превантивна мярка срещу изпиране на пари и финансиране на тероризъм с криптовалути.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.