Японският финансов регулатор, Агенцията за финансови услуги (FSA), започна дискусии около налагането на по-строги правила за криптовалутите в опит да осигури по-добра защита на японските инвеститори.
Още през юли FSA създаде специален отдел, както и група от финансови експерти, които да помогнат на правителството да контролира дигиталните и децентрализирани финанси (DeFi).
Агенцията също така ще отговаря за проследяването на развитието на криптовалутите и инициативите на дигиталните валути на централните банки (CBDC), както съобщава Jiji Press.
Финансовият регулатор възнамерява да замени и наложи новите крипто правила към средата на 2022 г. С въвеждането на новите разпоредби FSA се надява да внесе стабилност на крипто пазара, като същевременно гарантира, че няма да навреди на развитието и иновациите в екосистемата.
FSA бе преработила подобен закон през 2019 г., който наложи мандат на крипто борси в Япония за внедряване на нови функции за защита на активите на потребителя. Това решение беше свързано с хакването на Bitpoint, базирана в Япония крипто борса, която отчете загуба от $32 милиона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Иран отменя забраната за копаене на Биткойн
В допълнение към неотдавнашното хакване на крипто борсата Liquid, FSA смята, че операторите в страната тепърва ще прилагат достатъчни мерки за борба с изпирането на пари и волатилността на цените.
По-рано този месец FSA обяви, че ще приеме ‘Travel Rule’ на FATF до 2022 г., което ще изисква всички доставчици на услуги, които се занимават с криптовалути, да споделят данни за транзакциите. Това правило е въведено през 2019 г. като превантивна мярка срещу изпиране на пари и финансиране на тероризъм с криптовалути.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.