Европейският съюз наскоро прие ново законодателство, което изисква от крипто компаниите да разкриват авоарите на клиентите си, които впоследствие ще бъдат споделяни с данъчните власти, както обяви Европейският съвет във вторник.
Тази директива обхваща различни видове дигитални активи, включително стабилни монети, незаменяеми токени (NFT), токени за електронни пари и децентрализирани криптоактиви.
Според Европейския съвет доставчиците на услуги, свързани с криптоактиви, ще бъдат задължени да предоставят съответната информация за автоматичен обмен между данъчните органи.
Първоначално представени на Европейската комисия на 8 декември 2022 г., тези данъчни разпоредби, известни като Осмата директива за административно сътрудничество (DAC8), ще бъдат официално публикувани в Официален вестник на Европейския съюз, а директивата ще влезе в сила на двадесетия ден след публикуването ѝ.
Йохана Стор, говорител на Европейския съвет, сподели, че се очаква директивата да бъде публикувана в рамките на следващите две седмици, въпреки че точната дата засега не е потвърдена.
Европейският съвет уточни, че DAC8 е предназначена да допълни Пазарите на криптоактиви (MiCA), коeто служи като правна рамка на Европейския съюз за регулиране на дигиталните активи.
MiCA задължава крипто компаниите и борсите да получат лицензи за операции в рамките на блока и предвижда, че емитентите на стабилни монети поддържат адекватни резерви.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.