Европейските финансови пазари усещат напрежението от последните избори за Европейски парламент, а инвеститорите разтревожено наблюдават резултатите.
Изборите, които определиха 720 членове на парламента, донесоха голяма промяна в политиката около ключови държави. Въпреки че десноцентристките, лявоцентристките и либералните групи все още държат по-голямата част от местата, крайнодесните партии отбелязват голям напредък.
В страни като Франция и Германия се появиха крайнодесни претенденти със значителни последователи. Например френската партия Национално обединение, водена от Марин льо Пен, се справяше забележително добре – надминавайки центристкия съюз на президента Макрон.
Учудващо, но въпреки този успех Макрон все пак свика предсрочни избори. Това добавя друго измерение към политическата несигурност преди домакинството на Франция на Олимпийските игри.
Социалдемократическата партия на канцлера Олаф Шолц претърпя обрат в Германия, изоставайки доста от крайнодясната Алтернатива за Германия. В Италия крайнодясната партия „Братя на Италия“ беше най-големият победител във вота, което даде на премиера Джорджия Мелони значителна свобода на действие да запази и укрепи позицията си.
Европа е изправена пред критични предизвикателства. Страните членки трябва да работят заедно по основни въпроси като зеления преход, както и технологичното развитие. Изместването вдясно може да затрудни нещата за законодателството. Обявяването на Макрон за предсрочни избори във Франция и потенциалните политически промени в Германия допринасят за несигурната среда.
Еврото стабилно се понижи спрямо щатския долар. В Европа акциите се сринаха. По-специално френските акции претърпяха големи загуби. Големи банки като Societe Generale и BNP Paribas също бяха засегнати от политически рискове, свързани с тези избори.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.