Докато САЩ се борят с крипто регулациите, Европа тихомълком пое инициативата за интегриране на дигиталните активи в банковия си сектор.
Над 50 европейски банки вече предлагат услуги като попечителство, търговия и транзакции със стабилни монети, превръщайки континента в най-благоприятния за криптовалутите финансов център.
Патрик Хансен от Circle подчерта тази промяна, отчитайки, че ранната регулаторна яснота в Европа – особено чрез MiCA – е позволила на нейните банки да създадат здрава основа. В същото време САЩ все още наваксват, като Службата на валутния контрольор (OCC) едва наскоро разреши на банките да предоставят услуги за попечителство на криптовалути.
Доминиращата позиция на Европа обаче е изправена пред потенциално предизвикателство от страна на САЩ, особено при стабилните монети. Пиер Граменя от Европейския механизъм за стабилност предупреди, че възходът на стабилните монети, подкрепени в долари, може да отслаби паричното влияние на Европа, особено ако големите технологични компании ги интегрират в глобалните платежни мрежи.
Въпреки тези опасения европейските банки продължават да напредват, възползвайки се от дългогодишната регулаторна подготовка. С нарастващия брой институции, които възприемат криптовалутите, Европа остава лидер в свързването на традиционните финанси с дигиталните активи.
Европейската централна банка (ЕЦБ) ускорява своите планове за дигитално евро, като се стреми да намали зависимостта от американските платежни гиганти и чуждестранните стабилни монети.
Съобщава се, че Kraken финализира сделка за $1.5 милиарда за придобиване на компанията за търговия с фючърси NinjaTrader, което може да бъде една от най-големите сделки в крипто сферата.
Според доклад на компанията Coinbase се е превърнала във водещ оператор на възли в блокчейна на Етериум.
На организираната среща на тема дигитални активи в Ню Йорк настоящият президент на САЩ Доналд Тръмп се обърна към аудиторията с предварително записано послание, в което потвърди подкрепата си за криптовалутите и напредъка във финансовите технологии.