Според първоначалната оценка на Евростат брутният вътрешен продукт (БВП) на 20-те държави от еврозоната е останал в застой през тримесечието от октомври до декември в сравнение с предходните три месеца.
През предходното тримесечие от юли до септември БВП отбеляза лек спад от 0,1%.
По-широката икономика на Европейския съюз, която обхваща 27 държави-членки, също успя да избегне рецесията, която традиционно се определя като две последователни тримесечия на икономическо свиване.
Данните сочат още, че през цялата 2023 г. БВП е отбелязал скромно увеличение от 0.5% както в еврозоната, така и в ЕС.
Икономическото възстановяване на Европа се сблъска с предизвикателства при възвръщането на инерцията след пандемията, възпрепятствано от повишената инфлация и бързото повишаване на лихвените проценти, целящо да се справи с нея. Скокът на цените на енергоносителите през 2022 г., предизвикан от нахлуването на Русия в Украйна, имаше трайни последици, като цените на природния газ в Европа остават високи.
Германия, най-голямата икономика в Европа, отбеляза свиване през миналата година за първи път от началото на пандемията. През четвъртото тримесечие германският БВП се понижи с 0.3% в сравнение с предходното тримесечие.
Въпреки предизвикателствата по-добрият от очаквания растеж в Италия и Испания през последното тримесечие на 2023 г., с експанзия от съответно 0.2% и 0.6%, като че ли допринесе за запазване на стабилността на европейската икономика в края на годината.
Въпреки това Кристоф Вайл, старши икономист в Commerzbank, изрази предпазлива перспектива, заявявайки, че настоящите данни „не са повод за празнуване„. Той отдаде икономическия застой през лятото на значителното затягане на паричната политика и прогнозира продължаване на слабата фаза до пролетта.
Вайл отбеляза също, че трайно високата инфлация прави малко вероятно Европейската централна банка (ЕЦБ) да понижи основните лихвени проценти преди лятото. Той предположи, че положителното въздействие на подобни намаления може да се усети едва през 2025 г.
Джак Алън-Рейнолдс, икономист по въпросите на еврозоната в Capital Economics, сподели песимистично мнение, като счита, че избягването на техническа рецесия е въпрос на семантика. Той очаква икономиката на еврозоната да се „изравни“ през първата половина на 2024 г. поради продължителните ефекти от предишното затягане на паричната политика и по-рестриктивната фискална политика.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.