Според първоначалната оценка на Евростат брутният вътрешен продукт (БВП) на 20-те държави от еврозоната е останал в застой през тримесечието от октомври до декември в сравнение с предходните три месеца.
През предходното тримесечие от юли до септември БВП отбеляза лек спад от 0,1%.
По-широката икономика на Европейския съюз, която обхваща 27 държави-членки, също успя да избегне рецесията, която традиционно се определя като две последователни тримесечия на икономическо свиване.
Данните сочат още, че през цялата 2023 г. БВП е отбелязал скромно увеличение от 0.5% както в еврозоната, така и в ЕС.
Икономическото възстановяване на Европа се сблъска с предизвикателства при възвръщането на инерцията след пандемията, възпрепятствано от повишената инфлация и бързото повишаване на лихвените проценти, целящо да се справи с нея. Скокът на цените на енергоносителите през 2022 г., предизвикан от нахлуването на Русия в Украйна, имаше трайни последици, като цените на природния газ в Европа остават високи.
Германия, най-голямата икономика в Европа, отбеляза свиване през миналата година за първи път от началото на пандемията. През четвъртото тримесечие германският БВП се понижи с 0.3% в сравнение с предходното тримесечие.
Въпреки предизвикателствата по-добрият от очаквания растеж в Италия и Испания през последното тримесечие на 2023 г., с експанзия от съответно 0.2% и 0.6%, като че ли допринесе за запазване на стабилността на европейската икономика в края на годината.
Въпреки това Кристоф Вайл, старши икономист в Commerzbank, изрази предпазлива перспектива, заявявайки, че настоящите данни „не са повод за празнуване„. Той отдаде икономическия застой през лятото на значителното затягане на паричната политика и прогнозира продължаване на слабата фаза до пролетта.
Вайл отбеляза също, че трайно високата инфлация прави малко вероятно Европейската централна банка (ЕЦБ) да понижи основните лихвени проценти преди лятото. Той предположи, че положителното въздействие на подобни намаления може да се усети едва през 2025 г.
Джак Алън-Рейнолдс, икономист по въпросите на еврозоната в Capital Economics, сподели песимистично мнение, като счита, че избягването на техническа рецесия е въпрос на семантика. Той очаква икономиката на еврозоната да се „изравни“ през първата половина на 2024 г. поради продължителните ефекти от предишното затягане на паричната политика и по-рестриктивната фискална политика.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.