След неотдавнашното заседание на Федералния резерв, където лихвените проценти останаха непроменени, както се очакваше, настроенията на пазара значително се подобриха.
S&P 500 отбеляза най-силното си четиридневно представяне за годината, регистрирайки значително повишение от 169.31 пункта или 3.37% до затварянето на търговията във вторник.
Въпреки опасенията относно устойчивостта на възстановяването на пазара, макростратегът на Deutsche Bank Хенри Алън вярва, че има убедителни причини да се поддържа положителна перспектива.
Първо, уверението на председателя Джеръм Пауъл относно повишенията на лихвените проценти в светлината на постоянните опасения за инфлацията облекчи страховете на пазара. Освен това понижаващите се цени на петрола може да допринесат за намаляване на инфлационния натиск, което може да накара Фед да обмисли намаляване на лихвените проценти в близко бъдеще.
Освен това глобалните икономически показатели показват признаци на подобрение. Както американският, така и европейският пазар на труда са стабилни, като производствената активност достига многомесечни върхове. Освен това положителните данни за ръста на БВП от Китай и Европа показват устойчивост в лицето на икономическите затруднения.
Алън също така изтъква забележителната устойчивост на глобалната икономика към неотдавнашното затягане на паричната политика, въпреки историческите прецеденти, които предполагат друго. Въпреки че има опасения като свиването на ISM услугите през април и производствените показания, минали случаи на влошаване на данните не са довели непременно до рецесия.
Повтаряйки настроенията на Алън, Bank of America и UBS също изразиха увереност във възходящата траектория на пазара, цитирайки силните печалби и намаляващия инфлационен натиск като ключови двигатели.
Въпреки че продължават да съществуват предизвикателства, вариращи от геополитическо напрежение до предстоящи избори, настоящият пазарен пейзаж предлага на инвеститорите причини за предпазлив оптимизъм.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.