Главният изпълнителен директор на MicroStrategy и Биткойн бик Майкъл Сейлор потвърждава убеждението си, че Етериум (ETH) е ценна книга поради своята променливост.
Той говори в канала на Altcoin Daily в YouTube, където единия от водещите Аарон Арнолд заяви, че сенатор Синтия Лумис, съавтор на Закона за отговорните финансови иновации, му приписва заслугата да помогне за определянето на Етериум като стока.
Според законопроекта всеки дигитален токен с достатъчна децентрализация, което е донякъде непрозрачно разграничение, следва да се разглежда като стока и да попада в компетенциите на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC), а не на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC).
Характеристиките на стоката не могат да бъдат променяни, твърди Сейлър. Тя не може да има и емитент. Златото не може да бъде заменено със стомана или алуминий въз основа на гласуване. Обратно, първоначалното предлагане на монети, управленският екип и хард форковете на Етериум доказват, че той може да бъде променен фундаментално.
Екип от разработчици може да се споразумее за софтуерните промени, които трябва да се направят в мрежата. Всякакви промени за отстраняване на фатален недостатък са разумни, твърди Сейлър, но промяна на кода по начин, който фундаментално променя стойността или модела на емитиране на валутата, означава, че монетата или токенът преминава теста на Хауи и е обект на закона за ценните книжа.
Ценните книжа трябва да се продават при условията на пълно и справедливо оповестяване, включително кой е собственик на компанията и всички рискови фактори.
Тод Филипс, директор на отдела за финансово регулиране в либералния мозъчен тръст ‘Център за американски прогрес’, е съгласен с това. Той изразява мнение, че повечето криптовалути са ценни книжа и следователно трябва да се съобразяват с обичайните закони за ценните книжа. Според него законопроектът за Закона за отговорните финансови иновации не налага адекватни правила за оповестяване на информация, важна за потенциалните инвеститори.
Неговите възгледи съвпадат с тези на председателя на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) Гари Генслер, който многократно е заявявал, че криптовалутите са ценни книжа. Федералната агенция е притиснала силно криптокомпаниите, които предлагат продукти за доходност, без да се регистрират като доставчици на ценни книжа.
Сейлър удари криптоборсите за това, че предоставят това, което той счита за нерегистрирани ценни книжа и мениджърските екипи на такива компании за това, че нямат регистрационна декларация.
Биткойн, твърди Сейлор, се различава от ценна книга по това, че не е имало първично предлагане на монети (ICO), нито пък някой иска да промени софтуера на мрежата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Предстои още едно събитие на капитулация и паника, твърди Кевин О’Лиъри
Законът за отговорните финансови иновации класифицира повечето криптовалути като стоки, поставяйки ги под контрола на Комисията за търговия със стоковви фючърси, която регулира фючърсните договори за Биткойн. Законопроектът дава възможност за опровержения срещу схващането, че даден токен е ценна книга.
Републиканецът Патрик Т. Макхенри смята, че криптоактивите не са нито стока, нито ценна книга и се застъпва за трети регулатор, който да управлява пространството.
XRP запази впечатляващото си рали въпреки неотдавнашния спад, като анализаторите очакват достигането на потенциален ценови диапазон от $5-$10 до 2025 г.
XRP се радва на голямо внимание поради бързия си възход и мнозина очакват други алткойни да последват примера му.
TRON (TRX) бе създаден с цел да предостави на създателите на дигитално съдържание 100% собственост върху тяхното авторство и да намали таксите, които губят посредниците.
Секторът на алткойните е яхнал вълната, а монети като Pepe бързо набират скорост.