Начало » Други » Ето защо Чехия и Словакия искат да продължат да използват руски петрол

Ето защо Чехия и Словакия искат да продължат да използват руски петрол

05.12.2023 12:11 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето защо Чехия и Словакия искат да продължат да използват руски петрол

Виктор Орбан категорично се противопоставя на увеличаването на подкрепата на ЕС за Украйна, като настоява за изключване на обсъжданията относно членството на Украйна в ЕС и увеличаването на бюджета от предстоящата среща на върха на лидерите, позовавайки се на очаквания провал.

Заплетеността на санкциите на ЕС срещу Русия се засилва от исканията на Чешката република и Словакия за удължаване на срока за използване на руски петрол. Това изключение, което досега позволяваше на Словакия да продава рафинирани руски петролни продукти, е обект на обсъждане. Словакия и Чешката република твърдят, че прекратяването на това изключение може да предизвика недостиг и повишаване на цените в Централна Европа.

Полша и балтийските държави обаче се противопоставят на това удължаване, като се застъпват за пълно спиране на сътрудничеството между държавите от ЕС и Русия в търговията с петрол, най-вече за да се повлияе на военния бюджет на Русия за операциите в Украйна.

Slovnaft, рафинерията в Братислава, собственост на унгарската група MOL, е изправена пред възможността да спре износа на забранени продукти, ако изключението не бъде удължено.

Служителите на Комисията, участващи в преговорите за пакета от санкции, изразяват увереност, че съпротивата срещу удължаването няма да провали цялостния план. Преминаването от руски тежък суров петрол към по-леки алтернативи от други държави се оказа предизвикателство за Slovnaft, което доведе до закъснения и разходи, надхвърлящи €200 милиона.

Усилията на чешкото правителство да заобиколи зависимостта от петролопровода „Дружба„, като подобри връзката между средиземноморското пристанище и Централна Европа, продължават, но няма да приключат преди следващата година. Междувременно Германия се бори със значителен дефицит в държавния бюджет, утежнен от намалените инвестиции на частния сектор през следващите години.

 

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Tesla oтчита ръст на приходите през второто тримесечие – какви са причините?

През второто тримесечие на 2025 г. Tesla зашемети инвеститорите с печалба от $1.2 милиарда, което е почти три пъти повече от нетната печалба за предходното тримесечие.

24.07.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто индексът на страха и алчността се покачва – какво да очакваме?

Крипто пазарът навлиза в по-бича фаза, тъй като настроенията навлизат в територията на „алчността“.

23.07.2025 22:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

CoinShares става първият оторизиран от MiCA мениджър на крипто активи в Европа

CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).

23.07.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Стабилните монети вече се използват в кредитни карти, излагайки на риск банковите депозити

Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.

22.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.