Виктор Орбан категорично се противопоставя на увеличаването на подкрепата на ЕС за Украйна, като настоява за изключване на обсъжданията относно членството на Украйна в ЕС и увеличаването на бюджета от предстоящата среща на върха на лидерите, позовавайки се на очаквания провал.
Заплетеността на санкциите на ЕС срещу Русия се засилва от исканията на Чешката република и Словакия за удължаване на срока за използване на руски петрол. Това изключение, което досега позволяваше на Словакия да продава рафинирани руски петролни продукти, е обект на обсъждане. Словакия и Чешката република твърдят, че прекратяването на това изключение може да предизвика недостиг и повишаване на цените в Централна Европа.
Полша и балтийските държави обаче се противопоставят на това удължаване, като се застъпват за пълно спиране на сътрудничеството между държавите от ЕС и Русия в търговията с петрол, най-вече за да се повлияе на военния бюджет на Русия за операциите в Украйна.
Slovnaft, рафинерията в Братислава, собственост на унгарската група MOL, е изправена пред възможността да спре износа на забранени продукти, ако изключението не бъде удължено.
Служителите на Комисията, участващи в преговорите за пакета от санкции, изразяват увереност, че съпротивата срещу удължаването няма да провали цялостния план. Преминаването от руски тежък суров петрол към по-леки алтернативи от други държави се оказа предизвикателство за Slovnaft, което доведе до закъснения и разходи, надхвърлящи €200 милиона.
Усилията на чешкото правителство да заобиколи зависимостта от петролопровода „Дружба„, като подобри връзката между средиземноморското пристанище и Централна Европа, продължават, но няма да приключат преди следващата година. Междувременно Германия се бори със значителен дефицит в държавния бюджет, утежнен от намалените инвестиции на частния сектор през следващите години.
През второто тримесечие на 2025 г. Tesla зашемети инвеститорите с печалба от $1.2 милиарда, което е почти три пъти повече от нетната печалба за предходното тримесечие.
Крипто пазарът навлиза в по-бича фаза, тъй като настроенията навлизат в територията на „алчността“.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.