Златото преживя невероятни моменти през 2024 г., поставяйки нови рекорди в представянето си и то не веднъж.
Въпреки очакванията за предизвикателства, дължащи се на макроикономическата среда, която обикновено благоприятства инвестиции като облигации и спестовни сметки пред недоходоносни активи като златото, суровината отбеляза значим подем.
Милиардерът инвеститор Дейвид Айнхорн сподели своята теория в съобщение до инвеститорите, като предположи, че скокът в цените на златото може да не се дължи единствено на съмненията, свързани с устойчивостта на паричната и фискалната политика.
Той посочи „светската тенденция“ източните държави да придобиват злато от западните държави като потенциален двигател на този скок, което предполага намаляващо желание на Запада да продава злато наред с продължаващото силно търсене от Изтока.
През последните години централните банки по света, особено Китай, агресивно купуват злато, като за 17 последователни месеца Китай увеличи наличностите си с 16%. Икономическите предизвикателства в Китай, включително бавната икономика, накараха както централната банка, така и потребителите да гледат на златото като на стабилно средство за съхранение на стойността и средство за диверсифициране на резервите от долара.
Държави като Индия и Сингапур също увеличиха покупките си на злато, за да се предпазят от глобалната икономическа несигурност. Това засилено търсене доведе до покачване на цените на златото, като икономистите прогнозират по-нататъшни ръстове, подхранвани от геополитическото напрежение и макроикономически фактори като инфлацията.
Икономисти като Дейвид Розенберг прогнозират потенциално увеличение на цените на златото с 15% до 30%, като се позовават на възможно намаляване на лихвените проценти от страна на централните банки. Пазарни анализатори като Ед Ярдени очакват още по-значителни печалби, като предполагат скок до $3,500 до следващата година, правейки сравнение с инфлационния период от 70-те години на ХХ век.
Освен това милиардерът инвеститор Рей Далио разглежда златото като хедж срещу рисковете, свързани с високите нива на държавния дълг, заявявайки, че притежава злато поради нарастващия риск от дългова или инфлационна криза.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.