Централната банка на Русия предложи пълна забрана за криптовалутите съвсем наскоро, но имаше промяна в плановете. Руското правителство вече инициира формирането на пътна карта, която ще отговаря за въвеждането на ограничения върху крипто.
Тази пътна карта ще улесни приемането с адекватно ограничаване на криптовалутите, което от своя страна ще помогне за ограничаване на финансовата нестабилност. Пътната карта е одобрена от руското правителство и ще бъде представена на обществеността до края на тази година. Това решение за въвеждане на пътната карта противоречи на призива на Банката на Русия да наложи пълна забрана на криптовалутите.
Членовете на работната група бяха от министерствата на финансите, дигиталните технологии и дори вътрешните работи заедно с Централната банка, ФСБ и отдела за сигурност. Вицепремиерът Димитрий Чернишенко одобри пътната карта за криптовалутите.
Това, което тази пътна карта се стреми да предостави, е регулаторна рамка, в която ще функционира пазарът на криптовалути. Той не иска да забранява криптовалутите, но вместо това възнамерява да се съсредоточи върху текущите нарушения, на които индустрията е свидетел, заедно със следене на функционирането на различни крипто платформи.
Чрез тази пътна карта Централната банка вярва в наличието на регулаторна и ограничителна рамка за криптовалутите. Тази промяна в позицията идва, след като Путин настоя да се постигне консенсус по този въпрос.
Той дори се съгласи и призна, че въпреки че криптовалутата носи известен риск, който произтича главно от волатилния характер на актива, добивът на криптовалути гарантира много конкурентно предимство на нацията.
Тъй като Русия има предимството, че може да осигури евтина електроенергия, тя продължава да остава третата по големина нация за копаене на криптовалута.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Сенатор в САЩ иска да направи Биткойн законно платежно средство в Аризона
„Централната банка не ни пречи на тенхнологичния прогрес и полага необходимите усилия за въвеждане на най-новите технологии в тази област на дейност„, увери Путин.
На първо място регулаторният орган предлага да има функция Опознай своя клиент (KYC), а също и разпоредби за борба с прането на пари на различни платформи за криптовалути. Не само това, но крипто платформите също ще получат дефиниран регулаторен статут за по-голяма информираност, задължителен надзорен орган и строги наказания за тези, които пренебрегват правилата и разпоредбите.
Една от най-задължителните характеристики на регулаторната рамка е, че крипто посредничеството ще се извършва единствено чрез всички руски банкови организации. За да приложи тази промяна, Централната банка може да спре работата на други чуждестранни крипто борси в Индия.
Предоставеният груб график на събитията гласи, че до 22-ри май руското правителство ще разгледа системата за контрол на съответствието. Този конкретен етап ще включва работа около атрибутите и функционалността на системата за контрол.
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.
Южна Корея напредва с плановете си за усъвършенстване на нормативната уредба за криптовалутите, като възнамерява да приложи следващия етап от рамката си до края на 2025 г.
Регулаторните органи в Ню Йорк и Обединеното кралство обединяват усилията си, за да се справят с глобалния надзор на криптовалутите.
Бившият тайландски министър-председател Таксин Шинаватра призова Тайланд да приеме стабилните монети и да легализира онлайн хазарта.