Нов доклад от аналитичната фирма Chainalysis хвърля светлина върху това къде се случват най-много крипто измами по света.
Докладът се фокусира върху криминални престъпления в Източна Европа, които според Chainalysis са на второ място по незаконна крипто активност след Африка.
Фирмата събира данни, показващи размера на експозицията, която адресите във всеки регион имат към незаконни адреси.
Chainalysis отбелязва, че Източна Европа изпраща повече криптовалути на незаконните пазари на тъмни мрежи, отколкото навсякъде другаде, до голяма степен поради Hydra Market, най-големият пазар в тъмната мрежа в света, който обслужва рускоговорящите в региона.
Но като цяло повечето незаконни крипто транзакции в Източна Европа са свързани с измами, а не с онлайн черни пазари.
Както е при всички региони, измамите съставляват най-големия дял от средствата, изпращани от Източна Европа на незаконни адреси – можем да приемем, че по-голямата част от тази дейност представлява жертви, изпращащи пари на измамници. Между юни 2020 г. и юли 2021 г. базираните в Източна Европа адреси изпратиха $815 милиона за измами, на второ място след Западна Европа.
Chainalysis също така каза, че Източна Европа изпраща най-много уеб трафик към сайтове за измами, свързани с крипто, следвана от Централна и Южна Азия и Латинска Америка.
Компанията назовава Украйна като страната, която най-много посещава сайтове за крипто измами, надминавайки САЩ, въпреки скромното си население от около 44 милиона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Cream Finance ще върнат откраднатите средства с помощта на таксите за протокола
Chainalysis твърди, че привличането на лъвския дял от измами, свързани с крипто, е Finiko, руска компания, която е смятана за Понци схема от руската централна банка и чийто основател бе арестуван през юли. Твърди се, че Finiko е получила над $1.5 милиарда в Биткойн (BTC) чрез повече от 800,000 отделни депозита.
Finiko е един от близо дузина извършители, които Chainalysis идентифицира в списък с топ 5 крипто измами във всеки регион на света.
Пълният доклад можете да прочетете ТУК.
Индийският гражданин Анураг Прамод Мурарка бе осъден на над 10 години във федерален затвор в САЩ за организиране на глобална мрежа за пране на пари, която е използвала криптовалута за укриване на незаконни средства.
Месеци след пробива в сигурността на стойност $230 милиона индийската крипто борса WazirX направи важна стъпка напред, като замрази $3 милиона в откраднати USDT.
В Южна Корея властите са арестували жена, заподозряна, че е откраднала 700 милиона вона ($480,000) под формата на криптовалута от свой приятел, за да разреши финансовите си проблеми.
Майкъл Лиуелън е подал съдебен иск срещу Министерството на правосъдието на САЩ, обвинявайки администрацията на Байдън, че потиска иновациите в областта на криптовалутите, като тълкува неправилно федералните закони за пренос на пари.