Икономиката на Обединеното кралство навлезе в рецесия през втората половина на 2023 г., което отразява позицията ѝ на една от най-слабо представящите се страни сред развитите държави.
Според официалните данни, публикувани в четвъртък, този спад се дължи главно на фактори като високата инфлация и лихвените проценти, които ограничават разходите на домакинствата.
Между октомври и декември брутният вътрешен продукт (БВП) на Обединеното кралство се сви с 0.3%, което съответства на предишните доклади на Службата за национална статистика от февруари.
Интересното е, че Обединеното кралство е единствената държава от Г-7, която в края на 2023 г. преживява рецесия, определяна като две последователни тримесечия на икономически спад. През третото и четвъртото тримесечие икономиката се сви с по 0.4%, както бе отчетено от ONS.
На годишна база икономиката на Обединеното кралство се сви с 1.2% през последното тримесечие на годината, което е в ярък контраст с над 3% ръст, наблюдаван в САЩ през същия период.
За цялата 2023 г. британската икономика отбеляза минимален ръст от 0.1%, което е най-слабото ѝ разширяване от 2009 г. насам, като се изключи засегнатата от пандемията 2020 г. Коригиран с ръста на населението, БВП на глава от населението намалява с 0.6%.
Факторите, допринесли за спада на БВП, включваха намалено потребление на домакинствата, намалени капиталови инвестиции и неблагоприятни търговски условия. По-специално, потребителите харчеха по-малко за различни стоки и услуги, докато държавните разходи отбелязаха незначително увеличение.
Въпреки това има оптимистични сигнали за бъдещето, като очакванията за икономическо възстановяване се дължат на облекчаване на инфлацията и потенциално намаляване на лихвените проценти.
Основният лихвен процент на Английската централна банка понастоящем е 5.25% – 16-годишен връх, въведен в отговор на инфлационния натиск, изострен от прекъсванията във веригата за доставки и повишените цени на енергията поради геополитическото напрежение. Въпреки това пазарните прогнози предвиждат промяна на тази политическа позиция през следващите месеци.
Освен това се очаква разполагаемият доход на домакинствата да се подобри поради по-ниските нива на инфлация и правителствените инициативи, като например намаляването на националните осигурителни данъци, очертани в бюджетния план на ръководителя на Министерството на финансите Джереми Хънт.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.