Home

Дългът на САЩ може да скочи до $57 трилиона до 2030 година

29.03.2024 17:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Дългът на САЩ може да скочи до $57 трилиона до 2030 година

По време на всеки бюджетен сезон в Съединените щати се провеждат бурни дебати между избраните служители относно финансовите възможности на страната.

Периодично, ако таванът на дълга не бъде повишен, се появява опасността от спиране на работата на правителството.

Въпреки ежегодните конфронтации и разгорещените спорове таванът на дълга редовно се увеличава, което позволява на Съединените щати да трупат допълнителен дълг. Този повтарящ се сценарий подтиква мнозина да поставят под въпрос необходимостта от подобни ограничения.

Към 2024 г. опасенията се засилват, тъй като държавният дълг надхвърля $34 трилиона, а анализаторите прогнозират допълнителен дълг от $1 трилион на всеки 90 до 100 дни. Екстраполирането на тенденцията на годишен растеж от финансовата криза през 2008 г. до днес предполага потенциална сума от около $56.5 трилиона до 2030 г., което значително надхвърля прогнозирания от МВФ БВП на страната.

Дългът на САЩ към 29 март 2024 г.
Източник: www.pgpf.org

Преобладаващият разказ за експоненциалното нарастване на дълга на САЩ може първоначално да предизвика тревога, особено на фона на неотдавнашните скокове на инфлацията и прогнозите за бъдеща икономическа нестабилност. При по-внимателно разглеждане обаче се откриват нюанси, които оспорват общоприетите схващания.

Неотдавнашната история показва, че възприеманите рискове, свързани с определени парични и фискални политики, може да не се проявят според очакванията. Например значителното вливане на средства по време на Ковид пандемията, което първоначално изглеждаше готово да предизвика хиперинфлация, не се материализира в криза – поне не според сегашните оценки.

Макар да са наблюдавани продължителни периоди на повишена инфлация, страни като Япония, въпреки че се борят със съотношението на дълга към БВП, надхвърлящо 260%, и преживяват десетилетия на икономическа стагнация, запазват относителна стабилност.

Една теоретична рамка, която дава представа за несъответствието между високите нива на дълга и очакваните последици от него, е съвременната парична теория (MMT). Тя оспорва схващането, че правителствата, като емитенти на суверенни валути, действат при същите ограничения като домакинствата и никога не могат да изчерпят парите си.

Към март 2024 г. ММТ продължава да бъде спорна тема в икономическата периферия и няма широко признание. Въпреки това историческите прецеденти, като например италианската дългова криза през 90-те години на ХХ в., и значимите изказвания на политици предполагат постепенното включване на някои принципи на ММТ в икономическия дискурс.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Дейвид Сакс се раздели с $200 милиона в крипто инвестиции, преди да се присъедини към администрацията на Тръмп

Преди да встъпи в ролята си на ключов съветник на администрацията на Тръмп по въпросите на тема изкуствен интелект и криптовалутите, Дейвид Сакс се освободи от значителна част от инвестициите си, свързани с цифрови активи.

16.03.2025 19:00 2 мин. четене Kosta Gushterov

Големите компании от Уолстрийт предупреждават за нарастващи рискове от рецесия

Опасенията от рецесия в САЩ се засилиха, след като две големи финансови институции предупредиха за нарастващи икономически рискове, свързани с настоящата политическа среда.

16.03.2025 18:00 1 мин. четене Kosta Gushterov

Крипто компанията MoonPay разширява предложенията си с придобиването на Iron

MoonPay, водещ доставчик на Web3 инфраструктура, разшири възможностите си с придобиването на Iron, разработчик, специализиран в инфраструктурата за стабилни монети.

16.03.2025 17:10 1 мин. четене Kosta Gushterov

Одобрението на законопроекта за финансиране от Сената на САЩ създава напрежение сред демократите

Сенатът на САЩ направи ключова стъпка към предотвратяване на спирането на работата на правителството, като прие подкрепения от републиканците законопроект за разходите.

16.03.2025 15:00 2 мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.