По време на всеки бюджетен сезон в Съединените щати се провеждат бурни дебати между избраните служители относно финансовите възможности на страната.
Периодично, ако таванът на дълга не бъде повишен, се появява опасността от спиране на работата на правителството.
Въпреки ежегодните конфронтации и разгорещените спорове таванът на дълга редовно се увеличава, което позволява на Съединените щати да трупат допълнителен дълг. Този повтарящ се сценарий подтиква мнозина да поставят под въпрос необходимостта от подобни ограничения.
Към 2024 г. опасенията се засилват, тъй като държавният дълг надхвърля $34 трилиона, а анализаторите прогнозират допълнителен дълг от $1 трилион на всеки 90 до 100 дни. Екстраполирането на тенденцията на годишен растеж от финансовата криза през 2008 г. до днес предполага потенциална сума от около $56.5 трилиона до 2030 г., което значително надхвърля прогнозирания от МВФ БВП на страната.
Преобладаващият разказ за експоненциалното нарастване на дълга на САЩ може първоначално да предизвика тревога, особено на фона на неотдавнашните скокове на инфлацията и прогнозите за бъдеща икономическа нестабилност. При по-внимателно разглеждане обаче се откриват нюанси, които оспорват общоприетите схващания.
Неотдавнашната история показва, че възприеманите рискове, свързани с определени парични и фискални политики, може да не се проявят според очакванията. Например значителното вливане на средства по време на Ковид пандемията, което първоначално изглеждаше готово да предизвика хиперинфлация, не се материализира в криза – поне не според сегашните оценки.
Макар да са наблюдавани продължителни периоди на повишена инфлация, страни като Япония, въпреки че се борят със съотношението на дълга към БВП, надхвърлящо 260%, и преживяват десетилетия на икономическа стагнация, запазват относителна стабилност.
Една теоретична рамка, която дава представа за несъответствието между високите нива на дълга и очакваните последици от него, е съвременната парична теория (MMT). Тя оспорва схващането, че правителствата, като емитенти на суверенни валути, действат при същите ограничения като домакинствата и никога не могат да изчерпят парите си.
Към март 2024 г. ММТ продължава да бъде спорна тема в икономическата периферия и няма широко признание. Въпреки това историческите прецеденти, като например италианската дългова криза през 90-те години на ХХ в., и значимите изказвания на политици предполагат постепенното включване на някои принципи на ММТ в икономическия дискурс.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.