През август миналата година, по време на срещата на върха на БРИКС, шест държави получиха официална покана да се присъединят към алианса.
Сред тях бяха Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Египет, Аржентина, Иран и Етиопия. Въпреки това, вземането на това решение не беше лесно за блока, като Китай изигра ключова роля в убеждаването на другите държави от БРИКС да приемат това разширяване.
Китай, като доминираща сила в Азия, беше важен поддръжник на разширяването на блока БРИКС. Не е изненадващо, че според мнозина Китай ще спечели най-много от това разширяване. Страната разглежда БРИКС като ценен инструмент за взаимодействие с глобалния Юг и за противодействие на влиянието на САЩ.
Брайън Харт, учен от Оксфордския университет по политика, повдигна подходящи въпроси относно предимствата, които Китай извлича от участието си в БРИКС.
Преди срещата на върха на БРИКС китайският дипломат Ван И характеризира БРИКС като „най-главната платформа за сътрудничество между нововъзникващите пазари и развиващите се страни„.
По-нататък Харт отбеляза, че китайските официални лица са използвали идеята за разширяване като възможност за установяване на контакти с представители на други държави за стартиране на нови инициативи. По време на срещата на БРИКС дипломатът И взе участие в срещи на четири очи с лидери от десет държави, включително Бангладеш, Куба, Етиопия и Иран.
Харт също така разгледа гледната точка на Пекин за БРИКС като важен инструмент за противодействие на глобалното влияние на Г-7. За да се представи контекстът, Г-7 включва най-големите демократични и развити икономики: Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и Съединените щати.
Макар че БРИКС се фокусира основно върху дедоларизацията, тя се стреми да ограничи и господстващото положение на някои държави от Г-7 в световен мащаб, особено по отношение на търговията и пазарното влияние.
Освен увеличаването на влиянието, разширяването на БРИКС доведе до над 10 % увеличение на общия БВП на групата в световен мащаб. Макар че той все още не достига общия БВП на Г-7, разликата е намаляла значително с няколко трилиона.
С включването на Саудитска Арабия и ОАЕ се засилва контролът върху световните енергийни доставки. Това допълнение е от особена полза за Китай, който е най-големият потребител на енергия в световен мащаб.
Нещо повече, Харт твърди, че размерът и влиянието на Китай правят невъзможно пренебрегването му от страните от БРИКС.
Освен това, според мнозина ако блокът реши да предприеме ново разширяване, Китай несъмнено ще има значително влияние в процеса на вземане на решения.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.