Пазарът на криптовалути отбеляза забележителен растеж през последното десетилетие, като всяка година постига нови върхове.
До 2024 г. световната популация на крипто инвеститорите надхвърли безпрецедентния половин милиард, със значителен принос от Азия и Северна Америка.
В неотдавнашно проучване на Triple-A се съобщава, че в момента има 562 милиона крипто инвеститори, което е значително увеличение спрямо 420 милиона през 2023 г.
Държави като Обединените арабски емирства (ОАЕ), Сингапур и Турция са водещи по отношение на инвеститорите в криптовалути. Забележително е, че една трета от тези инвеститори са на възраст между 24 и 35 години, а само на Азия се падат 326.8 милиона крипто ентусиасти.
Северна Америка се нарежда на второ място със 72.2 милиона инвеститори, притежаващи дигитални активи. Като цяло инвеститорите в криптовалути представляват 6.8% от световното население.
Глобалното разпределение на собствеността върху криптовалути през 2024 г., подчертано от Triple-A, показва, че броят на инвеститорите в криптовалути вече надвишава населението на Съединените щати. С близо 340 милиона граждани на САЩ, както е отчетено от Worldometers през 2023 г., това е само малко повече от броя на крипто инвеститорите в Азия.
Това подчертава нарастващото значение на криптовалутите в световен мащаб и потенциалното им въздействие върху съвременното общество. Например, крипто инвеститорите може би вече ще влияят на президентските избори в САЩ през 2024 г.
Освен това общото население на Индонезия (277.5 милиона) и Пакистан ($240.58 милиона) през 2023 г. възлиза на 518 милиона души, което все още е по-малко от броя на глобалните крипто инвеститори.
Съобщеният брой обаче включва само инвеститори, идентифицирани чрез протоколите за „опознаване на клиентите“ (KYC). Много крипто потребители отдават приоритет на финансовата неприкосновеност, която е основно право, признато от структури като Организацията на обединените нации (ООН), което предполага, че действителният брой на ентусиастите на криптовалути може да е по-голям.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.