Според Сергей Безделов, директор на Асоциацията за промишлен майнинг, през 2023 г. в Русия са добити приблизително 54,000 Биткойн (BTC) токена на стойност около $3 милиарда.
Говорейки на Източния икономически форум 2024, Безделов изчисли, че тази майнинг дейност може да генерира около 50 милиарда рубли данъчни приходи за руското правителство.
Той очаква неотдавнашното легализиране на добива на криптовалути в страната да привлече повече инвеститори и допълнително да увеличи данъчните приходи.
На 8 август руският президент Владимир Путин подписа закон, с който официално се легализира крипто добивът. Това означава, че тази операция вече е призната за законна икономическа дейност, което позволява на юридическите лица да се занимават с нея, при условие че се регистрират или спазват определени ограничения за потреблението на енергия.
Очаква се новият закон също така да насърчи инфраструктурните инвестиции и да допринесе за по-широкия икономически растеж на Русия.
Освен това местни доклади посочват планове за създаване на поне две крипто борси в Москва и Санкт Петербург. Тези борси ще улеснят международната търговия и ще съответстват на по-широката стратегия на Русия за укрепване на икономическите връзки с държавите от БРИКС.
Пазарът на криптовалути преживя негативна седмица, като този спад се отрази и на базираните в САЩ спот Биткойн и Етериум борсово търгувани фондове (ETF), които достигнаха многомесечни дъна.
Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.
Неотдавнашният срив на крипто пазара вкара настроенията на инвеститорите в зоната на „екстремния страх“ спрямо индекса на страха и алчността на Биткойн.
Цената на Биткойн (BTC) отбеляза значителен спад, като се понижи с над 9% и падна под $53,000 за първи път от повече от месец късно вечерта в петък.