Цените на криптовалутите не се представят толкова добре в последно време на фона на поредица от фалити в пространството, както и макроикономическите фактори. Какво обаче се случва с акциите на крипто компаниите?
MicroStrategy беше редовно предпочитана акция, a от петък базираната в САЩ софтуерна фирма е на 11 място сред акциите с най-много шорт позиции.
Интересно е, че точно преди нея на десето място е банката Silvergate Capital Corporation, която през март отпусна на MicroStrategy $205 милиона, обезпечени с Биткойн (BTC), за закупуването на още около 4,000 BTC.
Лихвеният процент за този заем никога не е бил публикуван, а шефът на MicroStrategy, Майкъл Сейлър веднъж заяви, че компанията държи под попечителство всичките си BTC, което предполага, че Silvergate може да няма достъп до активите, срещу които Сейлър е заел парите.
Silvergate Capital загуби около 85% от стойността си от началото на годината. Освен това компанията никога не е била толкова често в списъка на най-скъпоструващите предприятия, както MicroStrategy.
Банката беше обект на повишено внимание тъй като беше обвинена в участие в операция за пране на пари, след като FTX се срина през ноември. Silvergate беше един от основните банкови партньори на FTX и Alameda Research. Освен това банката държеше крипто депозити в FTX на стойност до $1 милиард.
Главният изпълнителен директор на компанията Алън Лейн заяви, че „спекулациите“ и „дезинформацията“ се разпространяват от продавачите на къси позиции и добави, че компанията винаги е извършвала надлежна проверка, когато е изпращала плащания на Alameda Research.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Криптовалутите не могат да бъдат спрени – твърди американски сенатор
Някои от инвеститорите на Silvergate съдят компанията за загуби, причинени от това, че не е успяла да разкрие за прането на пари, което е довело до спад в цените. В иска се твърди, че чрез компанията са били изпрани до $425 милиона.
Проблемите на Silvergate обаче не започнаха със срива на FTX. В края на третото тримесечие банката отчете загуби на стойност $90.55 милиона и обща загуба от $403 милиона за годината.
Имайки предвид ястребово настроения Федерален резерв (ФЕД) и очакваните структурни рискове на криптовалутния пазар, продавачите на къси позиции може да се чувстват уверени, че могат да шортнат най-слабите звена в крипто сектора.
Печеленето на пари чрез къси позиции е много по-трудно, отколкото да сте лонг, поради по-високата волатилност, която носи понижението.
Следващата най-скъпо изкупувана акция след MicroStrategy всъщност е Marathon Digital Holdings, компания за копаене на Биткойн със седалище в Лас Вегас. От началото на годината стойността на акциите на Marathon е спаднала с 86%.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.