Икономистите на Citigroup Inc. и JPMorgan Chase & Co. актуализираха прогнозите си за това кога Федералният резерв ще намали лихвените проценти.
Преди това двете институции бяха сред последните, които прогнозираха намаляване на лихвите през юли, но сега коригираха очакванията си.
Citigroup ревизира прогнозата си след публикуването на по-силни от очакваното данни за заетостта през май. Сега банката очаква, че създателите на политиката в САЩ ще инициират първото понижение на лихвените проценти през септември. За разлика от тях JPMorgan прогнозира, че промените ще настъпят едва през ноември.
Андрю Холенхорст, главен икономист на Citigroup за САЩ, подробно описа промяната в неотдавнашен доклад.
„Преместваме основния си сценарий за първото понижение на лихвените проценти от юли на септември“, обясни той. Въпреки признаците за забавяне на пазара на труда и икономиката, Холенхорст смята, че неочаквано силният ръст на заетостта през май ще накара Фед да направи пауза и да изчака допълнителни данни за икономическата активност и инфлацията.
По подобен начин Майкъл Фероли, главен икономист на JPMorgan за САЩ, заяви в доклад от петък, че „скорошното ускоряване на растежа на заетостта“ предполага, че може да са необходими повече от три месеца, за да се прояви „по-широкото“ отслабване на пазара на труда, което може да накара Фед да намали лихвите.
Новата прогноза на Citigroup предвижда намаляване на лихвените проценти с три четвърти пункта през септември, последвано от намаления през ноември и декември. Това е промяна в сравнение с предишните им очаквания за четири намаления, по едно на всяка среща на Фед от юли до декември. JPMorgan ревизира прогнозата си, като включи само едно понижение на лихвения процент през тази година, вероятно последвано от по едно на тримесечие през следващата година.
От тази седмица поне шест други големи банки на Уолстрийт прогнозират, че Фед ще намали лихвените проценти през септември, а поне четири – че първото намаление ще се случи през декември.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.