Икономистите на Citigroup Inc. и JPMorgan Chase & Co. актуализираха прогнозите си за това кога Федералният резерв ще намали лихвените проценти.
Преди това двете институции бяха сред последните, които прогнозираха намаляване на лихвите през юли, но сега коригираха очакванията си.
Citigroup ревизира прогнозата си след публикуването на по-силни от очакваното данни за заетостта през май. Сега банката очаква, че създателите на политиката в САЩ ще инициират първото понижение на лихвените проценти през септември. За разлика от тях JPMorgan прогнозира, че промените ще настъпят едва през ноември.
Андрю Холенхорст, главен икономист на Citigroup за САЩ, подробно описа промяната в неотдавнашен доклад.
„Преместваме основния си сценарий за първото понижение на лихвените проценти от юли на септември“, обясни той. Въпреки признаците за забавяне на пазара на труда и икономиката, Холенхорст смята, че неочаквано силният ръст на заетостта през май ще накара Фед да направи пауза и да изчака допълнителни данни за икономическата активност и инфлацията.
По подобен начин Майкъл Фероли, главен икономист на JPMorgan за САЩ, заяви в доклад от петък, че „скорошното ускоряване на растежа на заетостта“ предполага, че може да са необходими повече от три месеца, за да се прояви „по-широкото“ отслабване на пазара на труда, което може да накара Фед да намали лихвите.
Новата прогноза на Citigroup предвижда намаляване на лихвените проценти с три четвърти пункта през септември, последвано от намаления през ноември и декември. Това е промяна в сравнение с предишните им очаквания за четири намаления, по едно на всяка среща на Фед от юли до декември. JPMorgan ревизира прогнозата си, като включи само едно понижение на лихвения процент през тази година, вероятно последвано от по едно на тримесечие през следващата година.
От тази седмица поне шест други големи банки на Уолстрийт прогнозират, че Фед ще намали лихвените проценти през септември, а поне четири – че първото намаление ще се случи през декември.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.