Най-новото тримесечно проучване на централната банка в Китай показва, че домакинствата продължават да изпитват затруднения поради отслабения пазар на труда, което води до сравнително ниски разходи за потребление, тъй като хората са склонни да дават приоритет на спестяванията.
Това представлява продължаващо предизвикателство за политиците, които се надяваха, че вътрешното потребление ще бъде двигател на икономиката след Ковид пандемията, стремейки се към целеви растеж от около 5% през тази година.
Проучването, в което участваха 20,000 жители на 50 града, установи, че 46.5% от тях са определили ситуацията на пазара на труда в периода януари-март като „нестабилна“ и „несигурна“, като за много от тях е било трудно да си осигурят работа. Едва 10.5 процента съобщават за лесно намиране на работа или за подобряване на условията на заетост през този период.
Освен това отделно проучване сред предприемачите показа, че близо 42% възприемат макроикономическите основи като работни места, предлагане и търсене като охлаждащи се, с очаквания за по-малко поръчки.
Стабилността на доходите продължава да буди безпокойство, тъй като почти 70% от жителите на градовете съобщават за непроменени доходи, а над 17% отбелязват намаление. Вследствие на това около 62% изразиха намерения да увеличат спестяванията си, което отразява леко повишение спрямо предходното тримесечие.
Проучването също така подчерта потиснатата покупателна способност на населението, като по-малко от една четвърт от анкетираните предпочитат да харчат повече, което съответства на данните от предходното тримесечие.
Що се отнася до пазара на недвижими имоти, мнозинството от анкетираните очакват стабилни цени през следващото тримесечие въпреки предизвикателствата, като спада на пазара и слабото вътрешно търсене.
Въпреки че през първото тримесечие Китай отчете икономически растеж от 5.3%, което съответства на целта за 2024 г., предизвикателствата продължават да съществуват, включително забавянето на пазара на имоти и слабото вътрешно търсене. Джан Живей, президент и главен икономист на Pinpoint Asset Management, подчерта, че макар фискалните политики да са станали по-активни, тяхното въздействие върху икономиката, особено за стимулиране на вътрешното търсене, може да отнеме време, за да се материализира.
Потреблението е двигател на близо три четвърти от растежа през периода януари-март, докато инвестициите и нетният износ допринасят съответно с около 12% и 14.5%.
Младежката безработица продължава да буди сериозно безпокойство, като от тазгодишния централен фискален бюджет са заделени около 68 милиарда юана за подкрепа на създаването на работни места и предприемачеството.
Шън Лаюн, заместник-ръководител на Националното статистическо бюро, подчерта важността на решаването на проблема с младежката безработица, особено при последните данни, показващи повишаване на равнището на безработица във възрастовата група от 16 до 24 години.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.