В свят, изпълнен с конфликти и ескалиращо геополитическо напрежение, точното прогнозиране на развитието на световната икономика остава трудно постижима задача.
Въпреки това изтъкнатите икономисти играят решаваща роля в предоставянето на прозрения, които ни помагат да разберем и да се ориентираме в рисковете и възможностите, които ни очакват.
На неотдавнашната годишна среща на Световния икономически форум в Давос управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева участва в дискусия с Линда Ласина, водеща на подкаста Meet the Leader, като хвърли светлина върху това, което лидерите могат да очакват през следващата година.
Георгиева подчерта огромните предизвикателства, пред които е изправена световната икономика, като заяви, че „2024 г. се очертава да бъде година, в която паричната политика трябва да завърши своите цели, а фискалната политика трябва да престане да осигурява възглавници за бъдещи шокове„.
Обръщайки внимание на въпроса за инфлацията, Георгиева подчерта, че не съществува универсално средство за защита. Макар че МВФ прогнозира глобална инфлация от 5.8% през 2024 г., тя подчерта разнообразието, което стои в основата на тази цифра, заявявайки:
Свидетели сме на разнообразен диапазон. В някои страни задачата вече е изпълнена.
Спрямо централните банкери Георгиева се застъпи за подход, ориентиран към данните, като ги призова да дадат приоритет на местните данни пред подражанието на глобалните тенденции:
Разчитайте на данните за вашата страна и действайте в съответствие с тях. Съобразявайте действията си с обстоятелствата в страната.
На фона на настоящата геополитическа сложност Георгиева предупреди лидерите да се подготвят за непредвидени обстоятелства, особено предвид факта, че милиарди хора по света ще участват в избори тази година. Тя ги призова да предвидят неочакваното и да извлекат поуки от неотдавнашните сътресения, за да укрепят бъдещата си устойчивост.
Размишлявайки върху неотдавнашните бурни събития, включително неочакваното спиране на световната икономика вследствие на пандемията и геополитическите сътресения като конфликта между Русия и Украйна, Георгиева подчерта необходимостта от укрепване на макроикономическите и финансовите политики, за да се противодейства на бъдещи сътресения.
В своята визия за бъдещето Георгиева изрази оптимизъм, като видя, че лидерите използват технологиите и насърчават сътрудничеството, за да изработят приобщаващи и конструктивни решения въпреки преобладаващото напрежение и фрагментация.
Георгиева завърши с оптимистична нотка, като заяви, че е „непоколебим оптимист„, подчертавайки значението на колективните усилия за ориентиране в един все по-непредсказуем свят.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.