Втората по големина икономика в Китай преминава през ключова трансформация, като активно търси нови двигатели на растежа, както изтъкна управителят на Китайската народна банка Пан Гуншън.
Тази промяна означава отдалечаване от традиционните двигатели на растежа като производството и недвижимите имоти към модел, задвижван от потреблението и услугите.
Пан изтъкна този икономически преход на конференция в Хонконг, подчертавайки значението на приоритета на висококачествения и устойчив растеж пред обикновената експанзия. Въпреки предизвикателствата, Китай е решен да постигне целта си за растеж от около 5% за настоящата година и остава уверен, че ще поддържа стабилен растеж и след 2024 г.
Китай обаче е изправен пред продължителна рецесия в огромния си сектор на недвижимите имоти. Въпреки че през третото тримесечие се наблюдава известен ръст на БВП – 4.9% на годишна база, което надхвърля прогнозите, сферата на недвижимите имоти продължава да се бори с бавните продажби и намаляващите цени. Секторът, който някога допринасяше за до 30% от БВП на Китай, изпадна в криза през 2020 г. поради регулаторните мерки срещу прекомерното заемане на средства от строителните предприемачи.
Това доведе до неизпълнение на задълженията от страна на големи предприемачи като Evergrande и Country Garden, предизвиквайки финансови последици, простиращи се до сенчестата банкова индустрия, възлизащи на $2.9 трилиона. Пан се опита да успокои опасенията, като заяви, че корекциите на пазара на недвижими имоти са необходими за икономическия преход на Китай и че въздействието върху по-широката финансова система остава ограничено.
В отговор на тези предизвикателства Пан обеща да продължи да провежда стимулираща парична политика в подкрепа на икономиката въпреки признаците за достигане на дъното на инфлацията и очакваното в близко бъдеще повишаване на потребителските цени. Народната банка на Китай, заедно с други държавни органи, въведе 25 мерки за засилване на финансовата подкрепа за частните компании, демонстрирайки ангажимент за стимулиране на растежа.
През цялата година китайското правителство реализира различни инициативи за стимулиране на икономиката. Неотдавна то одобри емитирането на един трилион юана ($141 милиарда) в държавни облигации за инфраструктурни проекти. За стабилизиране на сектора на недвижимите имоти в условията на тези текущи преходи бяха въведени регулаторни интервенции, включително намалени лихвени проценти по ипотечните кредити за купувачите на жилища.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.