Начало » Други » Ето какво може да нарани Русия повече от тавана на цените на петрола

Ето какво може да нарани Русия повече от тавана на цените на петрола

17.05.2024 6:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето какво може да нарани Русия повече от тавана на цените на петрола

Санкциите в отговор на нахлуването в Украйна доведоха до значителен спад в приходите на Русия от суров петрол през 2022 и 2023 г.

Този спад до голяма степен се дължи на ембаргото върху вноса на руски суров петрол, което пренасочи руския износ на петрол от Европа към далечни пазари в Азия, като по този начин засили пазарната мощ на Индия и Китай.

За разлика от това ценовият таван върху руския петрол имаше минимално въздействие върху експортните цени, макар че ограничи финансовите ресурси на Русия, пренасочвайки средства към закупуване на танкери. Тази констатация подчертава необходимостта от отчитане на икономическите реалности при разработването на санкциите.

Според наблюдатели ембаргото е довело до намаляване на приходите най-вече поради това, че е принудило Русия да продава петрол на по-ниски цени на по-далечни купувачи. Въпреки намерението на ограничението да ограничи финансово Русия, като позволи при продажба на петрол под определена цена да се използват западни морски услуги, то не повлия значително на цените, получавани за руския петрол.

Вместо това ограничението помогна да се предотврати недостиг на суров петрол в световен мащаб, като попречи на ЕС и Обединеното кралство да наложат по-широка забрана за морски услуги.

Санкциите имаха за цел да намалят военните усилия на Русия, без да предизвикват глобална рецесия чрез прекъсване на доставките на петрол. Значителният добив на петрол в Русия, който представлява 11% от световния добив, означаваше, че изолирането ѝ можеше да доведе до скок на цените на петрола в световен мащаб. В резултат на това беше въведена горна граница на цените, за да се позволи известен износ, като същевременно се ограничат финансовите печалби на Русия.

Освен това се смята, че ембаргото е пренасочило руския петрол към Азия, което е увеличило транспортните разходи и е дало на Индия и Китай възможност да преговарят. Въпреки че ценовият таван имаше политическа цел, икономическото му въздействие върху цените на руския петрол беше незначително. Това показва сложното взаимодействие между икономическите политики и геополитическите стратегии, като подчертава значението на реалистичните оценки при прилагането на санкции.

В крайна сметка тези констатации разкриват, че макар санкциите да са постигнали някои политически цели, икономическите им ефекти са били разнопосочни, което налага внимателно обмисляне при разработването на бъдещи политики.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Крипто индексът на страха и алчността се покачва – какво да очакваме?

Крипто пазарът навлиза в по-бича фаза, тъй като настроенията навлизат в територията на „алчността“.

23.07.2025 22:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

CoinShares става първият оторизиран от MiCA мениджър на крипто активи в Европа

CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).

23.07.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Стабилните монети вече се използват в кредитни карти, излагайки на риск банковите депозити

Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.

22.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Kрипто индексът на страха и алчността остава повишен в продължение на 9 дни – какво да очакваме?

Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.

22.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.