Както съобщи консултант по здравеопазване в блокчейн общността, в четвъртък веригата Beacon на Етериум е претърпяла временно спиране на финализирането.
Според туитове от потребител с псевдонима „superphiz.eth„, инцидентът е настъпил около 23:00 ч. българско време на 11 май.
The beacon chain stopped finalizing about thirty minutes ago. I don't know why yet, but in general the chain is designed to be resilient against this, transactions will continue as usual and finalization will kick in when the problem is resolved. pic.twitter.com/utAS0uAWpG
— superphiz.eth 🦇🔊🛡️ (@superphiz) May 11, 2023
Въпреки че точната причина все още не е известна, заслужава да се отбележи, че веригата на Етериум е проектирана да бъде устойчива в такива ситуации.
Според Сам Мартин, старши анализатор в Blockworks Research, през този период Етериум е бил изправен пред предизвикателства при постигането на консенсус.
В резултат на това е имало краткотраен спад в участието на валидаторите в консенсусния слой, въпреки че той не е имал трайно въздействие.
Мартин подчерта значението на наличието на разнообразни клиенти сред валидаторите на Етериум, като изтъкна необходимостта от разнообразие на клиентите, за да се гарантира децентрализацията на мрежата.
В последващ туит около 23:50 ч. българско време беше посочено, че финализирането на блоковете е възобновено.
Важно е да се отбележи, че ако даден клиент за консенсус има компрометирани повече от 33% от своите нодове в Етериум, Beacon веригата може да спре да се финализира, което потенциално може да компрометира потребителските транзакции и да застраши сигурността на целия блокчейн на Етериум.
В предишни случаи поддържането на разнообразни валидатори се е оказало ефективно за предотвратяване на атаки от типа „отказ на услуга„. По време на атаките за отказ на услуга в Shanghai през 2016 г. доминиращият по това време клиент (Geth) беше насочен към него, което доведе до забавяне на блоковите операции.
Въпреки това алтернативните клиенти, незасегнати от уязвимостта, останаха оперативни и предотвратиха компрометирането на мрежата на Етериум.
Superphiz.eth посочи загубата на финализиране като потенциален тест в реални условия за разнообразието на консенсусните клиенти и омаловажи цялостното значение на инцидента.
В момента разработчиците на Етериум провеждат допълнително разследване на инцидента и се очаква своевременно да бъде разкрита допълнителна информация.
Зак Коул, известен разработчик на Етериум, представи смела нова инициатива, целяща значително разширяване на екосистемата на алткойн и повишаване на цената на ETH до $10,000.
Според нов доклад на CryptoQuant, Chainlink (LINK) е в продължителна фаза на натрупване между $12 и $15, подтикната от агресивното поведение на големите инвеститори на фона на слабото участие на дребните трейдъри.
Новият SSK Solana Staking ETF постигна изключителни резултати в първия си ден на търговия, класирайки се в топ 1% на всички ETF-и, според ETF анализатора на Bloomberg Ерик Балчунас.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.