Европейският парламент наскоро одобри цялостен пакет от закони, насочени към укрепване на усилията на Европейския съюз за борба с прането на пари (AML) и финансирането на тероризма (CTF), със забележим акцент върху затягането на регулациите в сектора на криптовалутите.
Тези разпоредби включват поредица от мерки, предназначени да подобрят процедурите за надлежна проверка и стандартите за проверка на самоличността в различни сектори, включително традиционни банкови институции и доставчици на услуги за криптовалута.
Субектите, попадащи в обхвата на тези разпоредби, ще трябва да се придържат към по-строги изисквания за докладване, задължаващи незабавното разкриване на всякакви подозрителни дейности на съответните органи.
Важен аспект от законодателния пакет е овластяването на звената за финансово разузнаване (ЗФР) с разширени правомощия за разследване и прекъсване на незаконни финансови дейности, включително способността да спират транзакции, считани за подозрителни.
Освен това създаването на Органа за борба с прането на пари и финансирането на тероризма (AMLA) във Франкфурт сигнализира за съгласувани усилия за централизиране на надзора и прилагането на тези разпоредби, като допълнително укрепва регулаторната рамка на ЕС в борбата с финансовите престъпления.
Освен това тези закони въвеждат няколко мерки, насочени към повишаване на бдителността, включително налагането на лимити за целия ЕС на плащанията в брой и разпоредби за гарантиране на спазването на целеви финансови санкции.
По-специално, определени лица и организации, като журналисти и групи на гражданското общество, ще имат достъп до информация за действителните собственици, съхранявана в националните регистри, като се насърчава прозрачността и отчетността.
Като цяло приемането на тези регламенти представлява значителна стъпка напред в защитата на целостта на финансовата система и борбата с незаконните финансови дейности в рамките на Европейския съюз.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.