Главният изпълнителен директор на Deutsche Börse Стефан Лайтнер настоява за въвеждане на дигиталното евро, за да се укрепи финансовата автономност на ЕС.
В документ той предлага преминаване от съюз на капиталовите пазари към съюз на спестяванията и инвестициите, в чиято основа да стои дигитална валута на централната банка (CBDC).
Лейтнер вижда в дигиталното евро ключ към модернизирането на финансовата система на Европа, подобряването на ефективността на трансакциите и намаляването на зависимостта от щатския долар. Той настоява за сътрудничество между Европейската централна банка и националните регулаторни органи за безпроблемно интегриране на цифровите плащания.
Лейтнер също така призовава за уеднаквяване на финансовите регулации като MiCA и DORA, за да се повиши глобалната конкурентоспособност на еврото. Въпреки че документът му очертава стратегически цели, в него липсва конкретика относно изпълнението. Междувременно банки като Standard Chartered продължават да разширяват дейността си в областта на услугите за дигитални активи.
Освен финансовата ефективност Лейтнер твърди, че дигиталното евро може да помогне за утвърждаването на ЕС като лидер в областта на дигиталните финанси. Той подчерта значението на разработването на „пари в брой в счетоводна книга“ и програмируеми платежни системи, които биха могли да създадат по-свързана и устойчива финансова инфраструктура за региона.
Stripe официално навлиза в пространството на стабилните монети, което бележи началото на нова глава за глобалния гигант в областта на плащанията.
Според няколко публикации в социалните медии, платежният гигант Stripe се готви да пусне на пазара платежен продукт, базиран на стабилни монети.
Binance прави значителен напредък в преодоляването на пропастта между традиционните финанси и развиващия се крипто пазар.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.