В нов доклад се твърди, че главният изпълнителен директор на Tesla, Twitter и SpaceX Илон Мъск е загубил около $200 милиарда за около 13 месеца в условията на сериозна корекция на акциите.
Според доклад на Bloomberg нетното състояние на Мъск е достигнало връх от $340 милиарда през ноември 2021 г., но сега е спаднало до $137 милиарда, което го прави единственият човек в историята, чието нетно състояние e спаднало с $200 милиарда.
Сега Мъск е вторият най-богат човек в света, след като загуби първото място, което заемаше от септември 2021 г. насам. Французинът Бернар Арно, главен изпълнителен директор на гиганта за луксозни стоки LVMH, който притежава марки от висок клас като Bulgari, Christian Dior и TAG Heuer, вече е най-богатият човек в света с нетно състояние от $162 милиарда.
Според Bloomberg Tesla е била причина за по-голямата част от богатството на Мъск, но спадът в цената на акциите ѝ сега е довел до това, че SpaceX вече е най-големият актив на милиардера. Bloomberg изчислява, че делът на Мъск в SpaceX в момента възлиза на $44.8 милиарда, докато делът в Tesla се оценява на около $44 милиарда. Между ноември 2021 г. и декември 2022 г. цената на акциите на Tesla спадна с над 70%.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Този алткойн може да е сериозна възможност в момента, твърди анализатор
Освен спада на акциите на Tesla, през 2022 г. Мъск продаде и значителна част от дела си в производителя на електрически автомобили, за да финансира покупката си на Twitter за $44 милиарда.
Придобиването на социалната мрежа от страна на Мъск през октомври 2022 г. съвпадна с временното поскъпване на водещата меме криптовалута Dogecoin (DOGE). Миналия месец вторият по богатство човек в света заяви, че в крайна сметка в Twitter неминуемо ще се добавят криптоплащания като функция.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.