Общо 21 държави официално се съгласиха да се откажат от щатския долар през 2023 г. Както алиансът БРИКС, така и блокът на страните от АСЕАН въвеждат съответните си местни валути, заобикаляйки използването на щатския долар в международната търговия.
Неотдавна главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск обясни защо БРИКС, АСЕАН и различни други държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар.
Решението на страните от БРИКС да скъсат връзките си с щатския долар е резултат от възприетия натиск от страна на Белия дом върху други развиващи се страни. Тази промяна не се ограничава само до БРИКС и АСЕАН, като много други държави също се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар.
Ако страните от БРИКС се откажат изцяло от щатския долар в търговията, може да има значителни последици за американската икономика.
Илон Мъск изтъкна, че външната политика на САЩ показва ясно изразена пристрастност, която в крайна сметка подкопава икономиките на развиващите се страни. Настъпателността на американското правителство е движещата сила зад решението на държавите от БРИКС и АСЕАН да се дистанцират от щатския долар.
Мъск твърди, че САЩ налагат санкции на развиващите се страни и в отговор на това тези страни предпочитат да се отдалечат от долара. Това оказва натиск върху САЩ, тъй като те ще имат по-малко възможности да финансират дефицита си в дългосрочен план.
Serious issue. US policy has been too heavy-handed, making countries want to ditch the dollar.
— Elon Musk (@elonmusk) March 29, 2023
Мъск изрази опасенията си в Twitter, като заяви:
Сериозен проблем. Политиката на САЩ е твърде тежка, което подтиква държавите да обмислят алтернативи на долара“. Милиардерът също така подчерта, че внасянето на инфлация от САЩ е друг фактор, който мотивира държавите да намалят зависимостта си от щатския долар.
Това, в съчетание с прекомерните държавни разходи, принуждава други държави да поемат значителна част от нашата инфлация.
Понастоящем САЩ са наложили санкции на различни държави, включително Русия, Иран, Ирак, Либия, Крим, Куба и Афганистан. Тези мерки са въведени поради обвинения в спонсориране на тероризъм и участие във военни действия срещу други държави.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Добър ден
Друго не се и очаква
Това всички го знаят но повечето страни си траят защото няма накъде.
Политиката на САЩ последните години, може би след Никсън е след два мандата президент – Алцхаймер. Да си поживея докато мога. И без друго много малко американци се интересуват от президента. Най – голяма опасност представляват в края на мандата си. Нямат какво повече да губят и искат да ги изпратят с голяма заря, по възможност атомна /Клинтънца например/. По отношение на долара, той е частна парична единица ползвана в САЩ и други инфантилни държавици /България например/…