Илон Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla, предложи решение на пора с OpenAI, ръководена от Сам Алтман. Предложението му обаче зависи от едно извънредно предизвикателно условие.
В началото на март Мъск подаде иск срещу OpenAI и Алтман във Върховния съд на Сан Франциско, твърдейки, че е нарушено споразумението поради опасения, свързани с развитието на изкуствения интелект (AI), ориентирано към печалба. В иска се твърди, че OpenAI се е насочила към търговски интереси, а не към първоначалната си мисия за разработване на AI за подобряване на човечеството.
Мъск изтъкна по-специално сътрудничеството на OpenAI с технологичния гигант Microsoft, твърдейки, че това партньорство е отклонило компанията от основните ѝ цели. За да отговори на тези опасения, Мъск поиска OpenAI да се върне към корените си като организация с отворен код и поиска съдебно разпореждане, което да предотврати използването на технологията за изкуствен общ интелект (AGI) с отворен код с цел финансова изгода.
Малко след това OpenAI разпространи вътрешна бележка сред служителите си, в която изрази категорично несъгласие с иска на Мъск. Компанията гледа на действията на Мъск със съжаление, особено като се има предвид предишното му участие в компанията още от нейното създаване. Джейсън Куон, главен стратегически директор на OpenAI, предположи, че искът на Мъск може да се дължи на разкаянието му, че в момента не се занимава активно с компанията.
В изненадващ развой на събитията Мъск посочи, че би обмислил да се откаже от съдебния иск срещу OpenAI при едно условие: ако компанията се ребрандира като „ClosedAI„.
Това искане на Мъск се смята за нереалистично, което означава, че милиардерът може да не е склонен да уреди делото в близко бъдеще.
Смята се, че враждебността между Мъск и OpenAI е възникнала от предполагаем неуспешен опит за интегриране на OpenAI в Tesla.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.