Искът за $258 милиарда, подаден от инвеститори срещу Илон Мъск, в който се твърди, че той е управлявал пирамида за популяризиране на криптовалутата Dogecoin, беше посрещнат с искане от страна на Мъск и неговите адвокати за прекратяване на делото.
Искът, подаден от инвестиралите в Dogecoin през юни 2022 г., е „произведение на фантастиката“, заявиха адвокатите на Мъск във федералния съд в Манхатън на 31 март.
Те обясниха, че подкрепата на Мъск спрямо Dogecoin в социалните медии, включително коментари като „Dogecoin Rulz“ и „няма върхове, няма спадове, само Doge“, е „твърде неясна“, за да обоснове иск за измама.
Адвокатите на Мъск посочиха изявленията му за Dogecoin като „безобидни и често глупави туитове“, за да убедят съдията да „изхвърли“ многомилиардния иск. В първоначалното заявление от миналата година Мъск беше обвинен, че е повишил цената на Dogecoin „с повече от 36,000% за две години и след това я е оставил да се срине“, като инвеститорите твърдяха, че той „е използвал пиедестала си на най-богат човек в света, за да управлява и манипулира пирамидалната схема Dogecoin“.
Инвеститорите посочиха като отправна точка в иска участието на Мъск в предаването „Saturday Night Live“ през май 2021 г., където той представи „фиктивен финансов експерт“ и нарече Dogecoin „шуробаджанащина“. Цената на DOGE се срина с повече от 25%, падайки до $0.50 от $0.66 в началото на шоуто, минути след телевизионната поява.
What is Dogecoin?
— Elon Musk, the Dogefather @elonmusk pic.twitter.com/3ZtD5gv221
— DogeDesigner (@cb_doge) March 15, 2023
Мъск предполагаемо е положил многобройни усилия, за да разпали отново ентусиазма на хората за Dogecoin след телевизионната си изява. Само няколко дни след това той каза на последователите си в Twitter, че работи с „разработчиците на Doge за подобряване на ефективността на системата“ и че тя може да бъде „потенциално обещаваща“. По време на пазарния срив през март 2022 г. Мъск каза на последователите си в Twitter, че няма да продаде притежаваните от него криптовалути, включително Биткойн, Етериум и DOGE.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Може да видим значителни загуби – Б. Коуен
Адвокатът, представляващ инвеститорите, Еван Спенсър, според съобщенията е заявил в имейл:
Ние сме по-уверени от всякога, че нашето дело ще бъде успешно.
Адвокатите на Мъск обаче смятат, че искът е неоснователен, а туитовете, които Мъск е направил в подкрепа на Dogecoin, са били напълно законни. Предстои да видим как ще се развие съдебното дело и дали искането на Мъск за неговото прекратяване ще бъде удовлетворено.
Сериозен пробив разтърси борсата за криптовалути Bybit в петък, когато Lazarus, известната севернокорейска хакерска група, открадна над $1.4 милиарда в Етериум токени и производни.
Bybit предприема агресивен подход към възстановяването на средствата, след като пострада от най-големия хак на крипто борса в историята на криптовалутите.
Според блокчейн следователя ZachXBT севернокорейската Lazarus Group е идентифицирана като организатор на масивен обир на Етериум за $1.4 милиарда, насочен към борсата за криптовалути Bybit.
Съобщава се, че Bybit, една от водещите крипто борси, е претърпяла сериозен пробив в сигурността, като от платформата са били източени дигитални активи на стойност над $1.4 милиарда.