Президентът на Ел Салвадор продължава с покупките на Биткойн (BTC) след като наскоро бе съобщено, че страната е похарчила над $1.5 милиона.
Президентът Найиб Букеле написа в своя акаунт в Twitter, след като публикува покупката: „Биткойн е бъдещето! Благодаря ви, че продадохте евтино“.
El Salvador bought today 80 #BTC at $19,000 each!#Bitcoin is the future!
Thank you for selling cheap pic.twitter.com/ZHwr0Ln1Ze
— Nayib Bukele (@nayibbukele) July 1, 2022
Букеле заяви, че правителството му е закупило 80 BTC на средна цена от $19,000. Това е по-малко от половината от средната цена, която правителството плати за предишния си дял от $105.6 милиона.
Според данни на nayibtracker.com, започвайки от септември миналата година, Салвадор е платил средно по почти $46,000 за монета, което представлява загуба от 56%, или около $59 милиона.
В средата на юни, след като криптовалутата падна под $20,000, Букеле написа:
Виждам, че някои хора са притеснени или разтревожени за пазарната цена на Биткойн. Моят съвет: спрете да гледате графиката и се наслаждавайте на живота. Ако сте инвестирали в BTC, вашата инвестиция е в безопасност и стойността ѝ ще нарасне неимоверно след мечия пазар. Ключът е търпението.
Букеле стана първият лидер в света, който превърна криптовалутата в законно платежно средство миналата година и все още беше отдаден поддръжник през май, когато се похвали, че е „купил спада„. Оттогава обаче монетата продължава да бележи нови дъна.
Министърът на финансите Алехандро Селая се опита да придаде добро лице на ситуацията, като заяви, че тъй като Салвадор не е продал нито един от своите BTC, всъщност не е претърпял никаква загуба.
Повечето компании и правителства обаче отписват стойността на това, което счетоводителите наричат „нереализирана загуба“, дори ако не продадат проблемния актив.
Селая също така настоя, че спадът на BTC няма голямо значение за Салвадор, като заяви, че инвестицията му „не представлява дори 0.5% от нашия бюджет“.
Това може да се окаже трудна задача в страна, в която около една пета от хората живеят с по-малко от $5.50 на ден.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Основателят на Cardano коментира развитието на проекта
През януари Салвадор отхвърли препоръката на Международния валутен фонд (МВФ) да се откаже от Биткойн като законно платежно средство.
МВФ препоръча на Салвадор да разпусне доверителния фонд в размер на $150 милиона, който създаде, когато направи криптовалутата законно платежно средство и да върне всички неизползвани средства в хазната си. МВФ се позова на опасения относно волатилността на цената на Биткойн и възможността престъпници да използват криптовалутата.
Букеле изтъкваше Биткойн като начин за значително увеличаване на финансовото приобщаване, привличайки към финансовата система милиони хора, които досега не са имали банкови сметки. Той е говорил и за паралелно промотиране на туризма, насоченo към Биткойн ентусиастите.
Strive Asset Management, съоснована от предприемача Вивек Рамасуами, възприема стратегически подход към разрастването на своите Биткойн активи – чрез придобиване на проблемни крипто активи, вместо да ги купува директно от пазара.
Биткойн отбеляза нов рекорд от $111,861, но данните сочат, че това рали все още набира скорост, а не се забавя.
Майк Новограц, шефът на Galaxy Digital, смята, че сегашното състояние на американската икономика и променящите се нагласи във Вашингтон създават идеални условия за Биткойн и крипто пазара като цяло.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $110,000 поднови оптимистичните настроения, като пазарите за крипто прогнози сигнализират за нарастващо доверие в по-нататъшни печалби.