След срива на Silvergate Bank, Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank и последвалия скок в цената на застраховката срещу фалит на Credit Suisse нарастват опасенията, че кризата може да засегне и други финансови институции, някои от които са изложени на по-голям риск от други.
Според статия на Скот Хамилтън, експерт по глобални плащания и ликвидност, и редактор на Finextra, публикувана на 13 март, Pacific Western Bancorp, First Republic Bank и Western Alliance Bancorporation са сред другите потенциални банки, застрашени от домино ефекта.
Хамилтън обясни, че „няколко регионални институции бяха засегнати през уикенда и в ранните часове на американските пазари в понеделник“, а институциите със силна концентрация в технологиите и рисковия капитал изпитаха значителни пазарни сътресения.
Така например цената на акциите на Pacific Western Bancorp спадна с повече от 50% от 10 март насам до под $6 за акция в сравнение с почти $29 за акция на 7 февруари и почти $27 на 8 март, което доведе до загуба на над 75% от стойността на корпорацията с активи на стойност $41 милиарда.
По подобен начин цената на акциите на First Republic Bank се срина до едва $20, в сравнение с покупната им цена от $147 само пет седмици по-рано, а на 13 март акциите ѝ бяха временно спрени.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще претърпи изключителен подем – Тим Дрейпър
Western Alliance Bancorporation – холдингова компания за депозити на стойност $61 милиарда, обслужваща предприемачи и организации, е внимателно наблюдавана поради сходството на клиентската ѝ база със SVB, FRC и PACW. Цената на акциите ѝ е спаднала с 84% от затварянето ѝ на 8 март на ниво малко над $71 за акция и тя също за кратко спря търговията на 13 март.
Няколко големи компании от различни индустрии разкриха експозицията си към вече фалиралата SVB, включително Circle (3.3 милиарда), BlockFi ($227 милиона), Payoneer ($20 милиона), Roku ($487 милиона) и Roblox със $150 милиона.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.