Членът на Управителния съвет на Европейската централна банка Клаас Кнот заяви, че понастоящем въздействието на инфлационните шокове намалява.
Въпреки това политиците са готови да предприемат допълнителни мерки, ако постигането на инфлационната цел от 2% се измести по-далеч в бъдещето.
В изказване от Маракеш по време на годишните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка Кнот отбеляза:
В момента ефектите от тези шокове постепенно отслабват. Трябва да наблюдаваме, ще има нови сътресения.
Ръстът на потребителските цени се забави от над 10% през октомври 2022 г. до 4.3%. Въпреки това най-новите прогнози на ЕЦБ предвиждат достигане на целта едва през втората половина на 2025 г.
Кнот изрази мнение, че постигането ѝ до тази година би било задоволително за него. Той отбеляза също:
В момента отново ставам малко по-уверен в нашите прогнози, защото тези безпрецедентни шокове, които направиха моделите ни донякъде остарели, а продукцията – по-малко надеждна от обикновено, сега отстъпват.
ЕЦБ осъществява повишения на лихвените проценти в продължение на десет поредни заседания и посочи, че по време на заседанието си на 26 октомври е малко вероятно да извърши допълнителни корекции. Макар че някои политици смятат, че затягането на политиката е достигнало своя връх, други не изключват възможността за допълнителни действия.
Кнот заяви:
Естествено, отчитаме, че дефлационните процеси не протичат по строго линеен начин и може да има нови предизвикателства пред нас.
При такъв сценарий ще останем бдителни и ще сме готови да направим допълнителни корекции на лихвените проценти, ако дефлационната тенденция покаже признаци на спиране, като се има предвид, че рисковете от продължително нарастване на заплатите и потенциални вторични ефекти се запазват.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.