От Европейската централна банка (ЕЦБ) са оптимистично настроени за намаляване на инфлацията в еврозоната до целевото равнище от 2% до края на 2025 г., въпреки продължаващите икономически предизвикателства.
Йоахим Нагел, член на Управителния съвет на ЕЦБ и президент на Бундесбанк, неотдавна разговаря пред BBC, като изрази увереност, че инфлацията ще се стабилизира през тази година, а целевата дата вече е 2025 г. Тази положителна перспектива следва спада на цените на енергията, който може да ускори забавянето на инфлацията.
Макар че преди това ЕЦБ очакваше инфлацията да спадне до 2% до началото на 2026 г., неотдавнашното понижение на цените на енергията може да ускори тази прогноза. Въпреки това съществуват значителни рискове за икономиката на еврозоната, особено поради несигурността в областта на търговията. Нагел изтъкна конкретно как силно зависимата от износа икономика на Германия може да пострада от повишаването на митата, особено от търговските политики на САЩ при управлението на Доналд Тръмп, което може да увеличи шансовете за рецесия.
Нагел също така насърчи европейските лидери да се възползват максимално от настоящия момент, за да настояват за повече инвестиции в инфраструктурата и армията, предлагайки Европейският съюз да се съсредоточи върху разширяването, а не върху оттеглянето.
В подобен дух Мартинс Казакс, друг политик от ЕЦБ, изрази предпазливост, отбелязвайки, че несигурността на световните пазари усложнява прогнозите за бъдещите лихвени проценти. Надвисналата заплаха от търговски конфликт, особено по отношение на митата, продължава да влияе върху инфлационните очаквания.
Последните данни на Eurostat разкриха, че инфлацията през февруари е била малко по-висока от очакваното – 2.4%. Въпреки че цените на енергията забавиха значително нарастването си, базисната инфлация спадна до 2.6%, което свидетелства, че тенденцията към стабилизиране е в ход. Въпреки това пътят напред остава несигурен, тъй като колебанията на световните пазари, особено цените на енергията и геополитическото напрежение, могат да окажат влияние върху бъдещите тенденции в инфлацията.
Въпреки положителните признаци в някои държави, като например рязкото понижение на инфлацията във Франция до 0.9%, в други области като Германия се наблюдаваха незначителни промени. При все още сложния инфлационен пейзаж ЕЦБ е изправена пред непрекъснати предизвикателства при формирането на политика, която да върне еврозоната към устойчива ценова стабилност.
На скорошната крипто среща на върха в Белия дом, Сергей Назаров, съосновател на Chainlink, сподели наблюдения за променящата се позиция на администрацията на САЩ относно криптовалутите.
Кати Ууд от ARK Invest твърди, че назряват икономически проблеми, дори ако правителството на САЩ все още не го вижда.
Според последното проучване на Фед, проведено от CNBC, пазарите на акциите и дигиталните активи продължават да се понижават, тъй като опасенията за потенциална рецесия нарастват.
Нарастващата икономическа несигурност тласка инвеститорите и централните банки към златото, като страховете от отслабването на щатския долар стимулират търсенето на благородния метал, според Даан Струйвен, съръководител на отдела за глобални проучвания на суровините в Goldman Sachs.