Технологичният колос Amazon беше избран от Европейската централна банка (ЕЦБ) заедно с още четири компании да окаже съдействие при разработването на потребителски интерфейси, предназначени за дигиталното евро.
Смятана за една от най-влиятелните икономически и културни сили в света, Amazon ще помогне при създаването на интерфейси, които са насочени към плащанията в електронната търговия.
Европейската централна банка си партнира и с Caixabank и Wordline, които ще се занимават с peer-to-peer онлайн плащания. Същевременно на Nexi и EPI е възложено да се фокусират върху PОS плащанията, които се инициират от платеца.
ЕЦБ подчертава, че приложеното от тях упражнение за създаване на прототипи има за цел да определи колко добре дигиталната евротехнология ще се интегрира с разработените от компанията прототипи.
Всичките пет компании са избрани от група, съставена от 54 доставчици на услуги, като ЕЦБ е избрала най-подходящия със специфична възможност.
От финансовата институция заявиха, че тази стъпка е неразделна част от продължаващата две години “фаза на проучване” на проекта за дигиталната валута, която се очаква да приключи през първото тримесечие на 2023 г.
ЕЦБ обясни, че в рамките на упражнението ще бъдат стартирани симулирани трансакции, като се използват прототипи на front-end, които са разработени от Amazon и другите четири компании. Тези трансакции ще бъдат обработвани в интерфейса и back-end инфраструктурата на Евросистемата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Може ли Етериум да детронира Биткойн?
Централната банка уточни, че прототипите, участващи в това упражнение с Amazon, вече няма да се използват за предстоящите етапи на проекта за дигитално евро.
През юни миналата година ЕЦБ даде старт на проекта си за дигитално евро. Няколко месеца след това стартира двугодишен етап на оценка, фокусиран върху CBDC (дигитална валута на централната банка), а скоро след това Европейската комисия разкри плановете си за въвеждане на цифрова евробанкнота през 2023 г.
Тъй като нейни служители намекват за възможността за въвеждане на дигитално евро през следващите години, ЕЦБ може да се окаже една от първите централни банки с развита икономика, която ще има и ще емитира цифрова версия на своята фиатна валута.
ЕЦБ е известна със своята сдържаност при споделянето на подробности за констатациите си, отнасящи се до дигиталното евро, въпреки че разкри някои неясни сведения, като например целевата година за въвеждане на проекта.
Кристин Лагард, президентът на ЕЦБ, заяви през февруари, че дигиталното евро няма да замени парите в брой, а по-скоро ще ги допълни.
Русия активно оформя своя подход към криптовалутите в страната. През април Антон Силуанов, министърът на финансите на Русия обсъди нова платежна система, която ще включва криптовалути.
Според информация от Ясин Елманджра, анализатор в Ark Invest, Съединените щати са изправени пред риска да отстъпят водещата си позиция в глобалната крипто екосистема на няколко държави като Обединените арабски емирства, Южна Корея, Австралия и Швейцария.
Борсово търгуваните фондове (ETF) напоследък набраха значителна популярност, привличайки разнообразни инвеститори, търсещи експозиция към редица активи.
Главният изпълнителен директор на Ripple Labs наскоро обяви плановете си да използва $1 милиард от паричните резерви на компанията, за да разшири обхвата на услугите ѝ.