В момента има много малко наистина децентрализирани борси (DEX) или крипто платформи, но една от тях е на път да се превърне в такава - и това е борсата за деривати на dYdX.
Не много от днешните DeFi протоколи са наистина децентрализирани във всички значения на концепцията. Водещият в света DEX, Uniswap, например, се контролира от малко малцинство от китове и компании, държащи повечето от токените.
Други са раздали токени на компании за рисков капитал и вътрешни лица, които поддържат контрол и повечето от тях разчитат на централизирани доставчици на облачни услуги.
Борсата за деривати dYdX има за цел да стане напълно децентрализирана, излагайки плановете си в пътна карта, публикувана на 11 януари. Борсата планира да пусне версия 4 на протокола тази година, за която твърди, че ще бъде „с отворен код, напълно децентрализирана и изцяло контролирана от общността.“
Екипът описва текущата итерация на платформата като „хибриден децентрализиран обмен“ с частична децентрализация и известна централизация, като например, работеща на сървъри, управлявани от фирмата dYdX Trading Inc.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Мрежата на Arbitrum прекъсна поради хардуерни проблеми
Основният протокол за обмен работи на смарт договори на Етериум и ZK-rollups, захранвани от Starkware, но книгата за поръчки и механизмът за съвпадение са по-централизирани.
Версия 4 вече няма да има централни точки за контрол или отказ и ще бъде изцяло контролирана от общността, се посочва. За да постигне това, ще трябва да децентрализира книгата за поръчки и механизма за съответствие.
Има редица предизвикателства, свързани с това, като пропускателна способност, която трябва да се увеличи, окончателност и последователност на сделките.
Протоколът също ще бъде изцяло контролиран и управляван от общността, но естествено големите притежатели ще имат по-голямо влияние в гласовете от по-малките.
Той добави, че dYdX Trading Inc., която в момента събира приходи чрез търговски такси, вече няма да го прави след пускането на v4 по-късно през 2022 г.
Според DeFiLlama, dYdX има обща заключена стойност от $988 милиона, което е увеличение от 473% през последните шест месеца.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.