Най-голямата банка в Аржентина ще позволи на своите клиенти да започнат да купуват четири криптовалути, включително Биткойн, чрез своите сметки в банката.
Най-голямата и втората по големина частни банки в Аржентина, Banco Galicia и Brubank, обявиха, че ще позволят на клиентите да правят покупки на криптовалути.
Bloomberg съобщи в понеделник, че 60% от респондентите в аржентинско проучване са поискали повече достъп до криптовалути, което засили решенията на банките да започнат да разрешават търговията с такъв тип активи.
Партньорът във фирмата за пазарни проучвания Americas Market Intelligence, Игнасио Карбало, писа в Twitter потвърждение във вторник с екранни снимки на онлайн интерфейса на Banco Galicia, че е започнал да поддържа покупки на Биткойн (BTC), Етериум (ETH), USD Coin (USDC) и Ripple (XRP).
Южноамериканската нация е шестата в света по приемане на крипто. Фирмата за данни и проучвания Statista изчислява, че 21% от аржентинците са използвали или притежавали криптовалута до 2021 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ще продължи ли Европа да бъде водеща в разработването на Web3?
Разрешаването на клиентите да купуват Биткойн и други криптовалути чрез тяхната банка може да помогне на аржентинците да се справят със смазващата инфлация в страната. Последните данни от тракера за икономически данни Trading Economics показват, че инфлацията в Аржентина през април е била 55%. Поддръжниците казват, че недостигът и децентрализацията на Биткойн го правят идеален хедж срещу инфлацията.
Миналия месец град Сорадино в Аржентина закупи съоръжения за добив и планира да започне криптодобивна операция като начин за печелене на BTC за борба с инфлацията. Приходите му от добив се оценяват на няколкостотин щатски долара на месец.
Като се има предвид високия процент на приемане, кметът на аржентинската столица Буенос Айрес, Орасио Родригес Ларета, обяви в края на миналия месец, че градът ще започне да приема крипто като плащане за публични финансови услуги. Градът също така планира да пусне базирана на блокчейн платформа за дигитална идентификация (DID) за своите жители.
Аржентина обаче не е най-голямата страна в Южна Америка, която прави голямата крачка с приемането на крипто. Сенатът на Бразилия най-накрая одобри законопроекта за Биткойн на 26-ти април, който може да помогне за добавянето на така необходимата регулаторна рамка за местната крипто индустрия.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.