Неотдавнашен случай, свързан с намиращата се в китай Bank of Huludao, разкри сложна схема за присвояване и пране на пари, осъществена от двама бивши ръководители с помощта на криптовалута.
Скандалът, който включва незаконен трансфер на 1.8 милиарда юана (около $248 милиона), извади наяве сериозни уязвимости във финансовите институции.
Според доклади на National Business Daily предишните ръководители Ли Юлин и Ли Сяодун са отклонили средства, предназначени за ликвидиране на лоши дългове. Те са ги обменяли в чуждестранна валута и насочвали към сметки на контролирани от тях дружества в Хонконг. След това тези пари са били инвестирани в криптовалути чрез платформи като WeChat или групи като „Longmen Inn“.
По-късно тези дигитални активи са били продадени в чужбина, след което приходите от тях са били изпирани чрез транзакции в щатски долари обратно към някои хонконгски банкови сметки, използвайки регулаторни вратички, приложими за криптовалутите.
Съдебното производство вече е започнало, тъй като един от съучастниците на име Чен е получил присъда в размер от над две години лишаване от свобода и глоба за изпиране на част от откраднатата сума.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.