Само за един месец държавният дълг на Съединените американски щати значително нарасна, като се увеличи с почти един трилион долара.
Последните данни на FiscalData показват, че на 2 юни тази година общият размер на непогасения държавен дълг на страната възлиза на $31.467 трилиона.
До края на юни, на 30-ти, това число е нараснало до $32.332 трилиона, което отразява зашеметяващо увеличение от $865 милиарда.
Бързото нарастване на дълга на САЩ за период от 28 дни надхвърля общия брутен вътрешен продукт (БВП) на три видни световни икономики.
По данни на Световната банка към 2022 г. БВП на Хонконг възлиза на приблизително $359.83 милиарда. През същата година Финландия регистрира БВП от около $280.82 милиарда, а икономиката на Гърция генерира $219.06 милиарда.
Заедно тези три икономики са допринесли с $859.71 милиарда за световното богатство през миналата година – цифра, която е по-малка от дълга, натрупан от Съединените щати само за четири седмици.
В неотдавнашен доклад на Бюджетната служба на Конгреса (CBO) се прогнозира, че дългът на САЩ ще изпревари значително ръста на БВП, като през следващите три десетилетия ще достигне почти три пъти БВП на страната.
CBO прогнозира, че до 2053 г. БВП на САЩ ще достигне $79.5 трилиона, докато дългът ще се покачи до $143.895 трилиона.
Федералната агенция предупреди, че подобни високи и нарастващи нива на дълга вероятно ще имат неблагоприятни последици за икономиката на САЩ.
Това би могло да попречи на икономическия растеж, да увеличи лихвените плащания за притежателите на външен дълг и да породи значителни рискове за фискалните и икономическите перспективи.
Създателят на Chainlink (LINK) Сергей Назаров смята, че провалът на банковата индустрия и последвалото разочарование на хората от традиционната финансова система може да доведе до масово приемане на криптовалутите.
Coinbase, известният обмен на криптовалути, базиран в САЩ, наскоро получи лиценз за плащания от централната банка на Сингапур.
БРИКС, първоначално консорциум на бързоразвиващи се икономики, не само издържа във времето, но и претърпя пълна трансформация след първата си среща на върха през 2009 г.
В продължение на години основните медии демонизират Биткойн заради консумацията на енергия. Възходът на изкуствения интелект (AI) обаче и гладните за енергия процесори, които го задвижват, може да изместят най-популярната дигитална валута в света.