Общият дълг на правителството на САЩ рязко се увеличава. Според платформата FiscalData на Министерството на финансите през седемдневния период, приключил на 18 октомври, американският дълг е нараснал с още $106.12 милиарда.
Така общият размер на неизплатения дълг на САЩ достигна $33.62 трилиона, надминавайки границата от $33 трилиона, достигната на 15 септември. Това означава среднодневно увеличение от около $17.71 милиарда.
В неотдавнашно интервю за телевизия Bloomberg Грег Флеминг, главен изпълнителен директор на Rockefeller Capital, изрази опасенията си относно нарастващото дългово бреме и потенциалното му въздействие върху икономическия растеж на Америка.
Той подчерта, че ако настоящата тенденция се запази, до 2027 г. лихвените плащания по федералния бюджет могат да надхвърлят военните разходи. Очаква се този продължителен период на повишени нива на дълга да се отрази значително на фискалния аспект на икономиката, което е от значение за всички инвеститори предвид тревожното състояние на американския дълг.
Флеминг посочи също, че в случай на рецесия може да се стигне до двуцифрен дефицит като процент от федералния бюджет. При такива значителни фискални разходи, които вече са вкоренени в икономиката, възниква въпросът дали ще има достатъчно място за растеж, който да е от полза за инвеститорите на американския пазар. Това потенциално фискално ограничение поражда истинска загриженост у инвеститорите занапред.
Освен това в отговор на инфлацията Федералният резерв повишава лихвените проценти. Тези повишени лихвени проценти също оказват влияние върху фискалния пейзаж. Следователно е налице съвкупност от предизвикателства както в областта на паричната политика, така и очаквано увеличаване на пречките в областта на фискалната политика. Тази двойна динамика накара инвеститорите да възприемат по-предпазлива перспектива по отношение на средносрочните перспективи пред САЩ.
Робърт Кийосаки, известен с книгата си “Богат татко, беден татко”, подчерта неотложната заплаха от нарастващия американски дълг, който само през ноември е нараснал с $240 милиарда.
Богатството на милиардерите нарасна значително през тази година благодарение на процъфтяващия фондов пазар, който се характеризира с над 20-процентно увеличение на индекса S&P 500 и над 50-процентно увеличение на Nasdaq 100 от началото на годината.
Европейските законодатели постигнаха новаторско споразумение за регулиране на изкуствения интелект (AI), което проправя пътя за цялостен закон за AI в западните държави.
По време на годишната среща на върха на БРИКС 2023 алиансът обяви разширяване на дейността си с участието на шест държави.