Понастоящем Съединените щати са изправени пред сериозно предизвикателство, тъй като общият им държавен дълг наближава прага от $33 трилиона.
Данните от правителствената платформа FiscalData сочат, че през последния месец дългът на страната е нараснал с приблизително $266.88 милиарда, в резултат на което общият дълг възлиза на $32.85 трилиона, а нивото от $32 трилиона държавен дълг беше достигнато на 15 юни.
Неотдавнашно проучване, проведено от фондация „Питър Г. Питърсън“, хвърля светлина върху опасенията и настроенията на американците по отношение на фискалното бъдеще на страната. Проучването разкрива силното двупартийно желание на законодателите да си сътрудничат и да решат проблема с националния дълг, като същевременно се стремят да предотвратят евентуално спиране на работата на правителството.
Преобладаващото мнозинство от анкетираните, включително 91% от демократите и 89% от републиканците, изразиха желание за ефективни решения за справяне с националния дълг и за предотвратяване на бъдещи прекъсвания в работата на правителството.
Освен това значителна част от американското население е все по-притеснена от потенциалните икономически последици от спирането на работата на правителството, което се очаква през следващия месец. Значителна част от гласоподавателите изразиха опасенията си, че Конгресът може да не успее да постигне консенсус след приключването на настоящата бюджетна година на 30 септември, което ще доведе до спиране на работата на правителството.
Освен това проучването показа, че значително мнозинство както от демократите (69%), така и от републиканците (67%) биха подкрепили създаването на двупартийна комисия, натоварена със задачата да препоръча всеобхватни мерки за намаляване на държавния дълг.
Очевидно е, че голяма част от избирателите желаят да дадат приоритет на въпроса за националния дълг в програмите на президента и Конгреса. Впечатляващите 80% от избирателите смятат, че решаването на проблема с националния дълг трябва да бъде сред трите основни приоритета на тези държавни органи. Това мнение се споделя от различни партии – 71% от демократите, 78% от независимите и 92% от републиканците.
Проучването на фондация „Питър Г. Питърсън“ включва анкетиране на около 1,000 регистрирани гласоподаватели в цялата страна между 21 и 23 август.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.