Значителното увеличение на държавния дълг, близо 50% по-висок от началото на Ковид пандемията, предизвиква нарастваща загриженост както на Уолстрийт, така и във Вашингтон.
Федералният дълг сега възлиза на $34.5 трилиона, което представлява увеличение от $11 трилиона от март 2020 г. насам. Това възлиза на над 120% от общата икономика на САЩ.
Въпреки че опасенията относно тези зашеметяващи цифри първоначално бяха ограничени до политически дебати на Капитолийския хълм и организации като Комитета за отговорен федерален бюджет, наскоро те привлякоха вниманието на видни фигури както в правителството, така и във финансите. Някои дори спекулират дали разходите, свързани с дълга, могат да представляват значителен риск за фондовия пазар.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл обърна внимание на проблема по време на реч пред банкери в Амстердам, подчертавайки спешността на справянето със структурните дефицити. Пауъл насърчи хората да прегледат последните доклади на Бюджетната служба на Конгреса относно фискалното състояние на нацията и подчерта необходимостта избраните служители да се заемат с проблема незабавно.
Прогнозите на Бюджетната служба на Конгреса подчертават тревожна картина на траекторията на дълга и дефицитите. Агенцията изчислява, че публичният дълг, с изключение на вътрешноправителствените задължения, ще се увеличи от 99% от БВП до 116% през следващото десетилетие, надминавайки всички предишни нива в историята на нацията.
Нарастващите бюджетни дефицити основно стимулират ескалиращия дълг, като прогнозите сочат дефицит от $1.6 трилиона през фискалната 2024 г., който се очаква да нарасне до $2.6 трилиона до 2034 г.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън подчерта важността на справянето с проблемите на фискалния дефицит, като предупреди, че забавянето на действията може да доведе до по-сериозни проблеми в бъдеще. По подобен начин Рей Далио от Bridgewater Associates изрази загриженост, че високите нива на дълга на САЩ могат да възпрат международните купувачи, потенциално да повлияят на привлекателността на държавните ценни книжа.
Докато чуждестранните притежания на федерален дълг на САЩ се увеличиха, продължават опасенията, че нарастващата доходност на облигациите може да засегне пазарите на акции. Анализаторите предупреждават, че настоящата траектория на федералния дълг е неустойчива и може да се наложи политиците да се справят с фискалните дисбаланси, преди ситуацията да се влоши. Повишаването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв допълнително усложнява ситуацията с дълга, допринасяйки за по-високи лихвени разходи.
Резултатът от президентските избори може да повлияе на средносрочната фискална перспектива с потенциални последици за данъчните политики и разходите. Въпреки това остават значителни предизвикателства по отношение на разходите за социално осигуряване и медицинско обслужване, с ограничени перспективи за реформа, независимо от резултата от изборите.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.