Бюджетната служба на Конгреса (CBO) прогнозира, че държавният дълг на САЩ вероятно ще надхвърли $50 трилиона през следващото десетилетие.
В неотдавнашния си доклад CBO, орган, който предоставя финансови и икономически анализи на Конгреса, очаква държавният дълг да нарасне до $54.4 трилиона до края на 2034 г.
В момента, според данни от Министерството на финансите на САЩ, националният дълг е на $34.22 трилиона. Тази прогноза на CBO показва зашеметяващо увеличение от $20.180 трилиона за период от 10 години.
Последната прогноза на CBO съвпада с опасенията, изразени от магната на хедж фондовете Пол Тюдор Джоунс относно предстоящите рискове, породени от растящия дълг на САЩ.
В интервю за CNBC Джоунс предупреди, че въпреки видимо гладко функциониращата икономика, икономическата активност на САЩ е подобна на това да бъдеш „на стероиди“. Той отдаде това на стратегията на правителството за стимулиране на потреблението и икономическия растеж чрез обширни заеми и разходи.
Джоунс предупреди, че икономиката е изложена на риск от колапс под тежестта на нарастващия държавен дълг. Той подчерта текущия бюджетен дефицит от 6% до 7%, което показва скок в потреблението, воден от прекомерни заеми.
Милиардерът подчерта неизбежността на криза, произтичаща от неустойчивата траектория на финансите на страната, спекулирайки с времето на нейното проявление на пазарите.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.