В неотдавнашно обръщение по време на кампанията си за президентската номинация на републиканците в Ню Хемпшир Доналд Тръмп изрази категорично несъгласие с идеята за въвеждане на дигитална валута на централната банка (CBDC).
Бившият президент на САЩ изрази загриженост относно потенциалните последици от CBDC, като предположи, че тя може да доведе до прекомерна концентрация на власт в ръцете на федералното правителство, особено при контрола на финансите на физическите лица.
President Trump promises to nix plans for a central bank digital currency during speech in Portsmouth, New Hampshire
Watch LIVE: https://t.co/EpMWdufokm pic.twitter.com/pU0l4wukMM
— RSBN 🇺🇸 (@RSBNetwork) January 18, 2024
По време на предизборната реч Тръмп пое ангажимент да предпази американците от това, което той определи като потенциална прекомерна власт на правителството. Той заяви:
„Като ваш президент давам обещание да предотвратя създаването на дигитална валута на централната банка. Въвеждането на такава валута би осигурило на нашето федерално правителство абсолютен контрол върху вашите пари, което ще му позволи да има достъп до вашите средства и да ги манипулира без вашето знание.“
Забележките на Тръмп съвпадат с продължаващите дискусии във Федералния резерв относно възможността за създаване на CBDC. През октомври гуверньорът на Федералния резерв Мишел Боуман сподели своята предпазлива гледна точка относно необходимостта от CBDC на САЩ, като предположи, че алтернативни решения биха могли ефективно да се справят с преобладаващите финансови предизвикателства.
Заслужава да се отбележи, че Федералният резерв, както е посочено на официалния му уебсайт, все още не е взел окончателно решение относно издаването на CBDC. Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл, давайки показания пред Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите през март 2023 г., подчерта изискването за одобрение от страна на Конгреса преди постигането на какъвто и да било напредък по отношение на CBDC.
В противовес на позицията на Тръмп проследяването на CBDC, изготвено от Атлантическия съвет, разкрива, че 130 държави, които заедно представляват 98% от световния брутен вътрешен продукт, активно проучват възможността за въвеждане на CBDC. Сред тези държави 64 са в напреднала фаза на проучване, като забележително развитие е обявяването от Европейската централна банка на „подготвителна фаза“ за дигитално евро през октомври. Освен това Китай наскоро завърши първата си международна търговия със суров петрол, използвайки дигитален юан, както съобщава Атлантическият съвет.
Bitget Wallet сключи стратегическо партньорство с Mastercard и доставчика на Web3 плащания Immersve за пускането на нова платежна карта, която позволява на потребителите да харчат криптовалути директно от своите дигитални портфейли.
Изпълнителният директор на Robinhood Влад Тенев разкри в понеделник планове за пускане на токенизирани акции на европейския пазар, като се започне с акции на частните технологични гиганти OpenAI и SpaceX.
Водещата крипто борса Coinbase (COIN) ще пусне на пазара в САЩ от 21 юли безсроюни фючърсни договори, като по този начин ще се превърне в една от първите регулирани организации, предлагащи продукт, който отразява до голяма степен популярните в световен мащаб офшорни безсрочни договори.
Robinhood разшири предлагането си на крипто фючърси, като пусна микро фючърсни договори за XRP, Solana (SOL) и Биткойн (BTC).